Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomideki Kriz Atmosferdeki Karbondioksit Oranını Etkiledi

Haziran ayında atmosferde karbondioksit oranının azalması kötü giden ekonomi ile bağdaştırıldı. Detaylar haberde;
Ekonomideki Kriz Atmosferdeki Karbondioksit Oranını Etkiledi
HABER GİRİŞ

Hawaii Adalarında bulunan Mauna Loa Gözlemevi atmosferdeki karbondioksit (CO2) oranı ölçümleriyle gündeme geldi.

Gözlemevinin son verilerine göre Haziran ayında CO2’nin Dünya atmosferinde birikme hızı, 2008-2009 yıllarındaki mali krizin başlangıcındaki  tipik seviyesine geri döndü.

1958’den bu yana ölçüm yapan gözlemevi Mayıs’ta havada 415.26 ppm’lik (her milyondaki partikül miktarı) CO2 ölçümü yaptı. Bu ölçümle zararlı sera gazlarından karbondioksit seviyesinin endişe verici boyuta ulaştığını ortaya koydu.

Ekonomide Yaşanan Sıkıntılar CO2 Değerini Etkiledi

Mauna Loa Gözlemevi’nin düzenli olarak verilerini yayımlayan blog, Haziran ayındaki bu azalışta pandemi döneminin etkili olduğunu vurguladı.

Çin’in ilkbahardan itibaren Covid yasaklarının çoğunu kaldırması ve ekonomik aktivitenin başlamasına rağmen bu düşüşün gerçekleştiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Blog, Haziran ayında gerçekleşen bu düşüşün dünyanın başka yerinde azalan ekonomik aktivitelerden de kaynaklanabileceğini belirtti.

Azalan aktivitelere örnek olarak ABD ekonomisini işaret etti. Reel ABD ekonomisinin 2022’nin ikinci çeyreğinde küçüldüğüne dair güçlü göstergeler olduğunu açıkladı. Bu durumun Haziran 2022’de Çin ekonomisindeki pozitif gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) büyümesini dengeleyeceğini vurguladı.

Atmosferde karbondioksit oranın yükselmesi küresel bir sorun haline gelmişken geçen ay NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg karbon emisyonunu hakkında hedeflerini aktarmıştı.

Stoltenberg, 2050 yılına kadar karbon emisyonunu nötr seviyeye çekmeyi hedeflediklerini söylemişti. Sivil ve askeri sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar en az yüzde 45 azaltmayı planladıkları bilgisini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.