Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Karbon Emisyonu için 2030 ve 2050 Hedeflerini Açıkladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2050 yılına kadar karbon emisyonunu nötr seviyeye çekmeyi hedeflediklerini söyledi.
NATO Karbon Emisyonu için 2030 ve 2050 Hedeflerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ittifakın sivil ve askeri sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar en az yüzde 45 azaltmayı planladıklarını söyledi. Stoltenberg 2050 yılına kadar hedeflerinin karbon nötr seviyesi olduğunu belirtti.

İspanya’nın başkenti Madride düzenlenen NATO zirvesi oturumunda konuşan Stoltenberg, bunun koy olmadığını ancak yapılabileceğini söyledi.

NATO 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmayı taahhüt ederek, Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlama hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Plan İttifakın Askeri Ekipmanlarını Kapsıyor

Emisyon düşürme planı, ittifakın AWACS gözetleme uçakları, İtalya merkezli insansız hava araçları ve Brüksel’deki karargahı gibi kendi varlıkları dahil olmak üzere Mons (Belçika), Napoli (İtalya) veya Brunssum (Hollanda) gibi diğer yerlerdeki askeri karargahları kapsıyor.

Ayrıca müttefiklerin ulusal ordularının karbon ayak izlerinin azaltılması amaçlanıyor. Askeri emisyonlar genellikle ülkelerin karbon emisyon hedeflerinden muaf tutulur. Boston Üniversitesi’nden Neta Crawford tarafından 2019’da yapılan araştırmaya göre ABD Savunma Bakanlığı dünyanın en büyük petrol tüketicisidir.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Parlamentosu tarafından yaptırılan bir araştırma, AB askerlerinin 2019’daki karbon ayak izinin yaklaşık 24,8 milyon ton karbondioksit eşdeğeri olduğunu hesapladı ortaya koymuştu.

Stoltenberg, askeri emisyonların azaltılmasının çevreye yardımcı olmakla beraber askeri araçları da iyileştireceğini söyledi. Gelecekte en gelişmiş ve dayanıklı askeri araçların, fosil yakıta ihtiyaç duymadan çalışacağına inandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.