Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Atlanta FED: Yılın 2. Çeyreğinde de Daralma Görüldü

Atlanta FED, 2022'nin ikinci çeyreğinde reel GSYİH büyüme oranı tahminini açıkladı. İlk çeyrekteki düşüşün devam ettiği görüldü. Ayrıntılar haberde;
Atlanta FED: Yılın 2. Çeyreğinde de Daralma Görüldü
HABER GİRİŞ

Atlanta FED tarafından yayımlanan raporda, 2022’nin ikinci çeyreğinde reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme oranı için tahmin açıklandı.

Gerçek zamanlı ekonomik verileri izleyen Atlanta FED’in GDPNow ölçümünde, bu yılın ikinci çeyrek çıktısının yüzde 1 oranında daraldığı görüldü. Bu daralma, ilk çeyrekteki yüzde 1,6′lık düşüşe eklendiğinde durgunluk anlamına gelen resesyona işaret etti.

Benzer şekilde Wall Street ekonomistleri de gelecek dönemde ABD ekonomisinin resesyona girme ve negatif büyüme olasılıklarının arttığını ifade etti.

Durgunluğun 2022’de gerçekleşmesini beklemeyen ekonomistlere göre en az 2023′e kadar bu senaryo kendini göstermeyecek. Resesyon ilanı için art arda iki çeyrek negatif büyümenin olması gerektiğini

FED’den Daha Fazla Artış Bekleniyor

DataTrek Research’ün kurucu ortağı Nicholas Colas, bu hafta tüketici harcamalarında ve enflasyona göre düzeltilmiş iç yatırımda daha fazla zayıflık gösteren verilerin, ikinci çeyrekteki düşüşü tetiklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Artan enflasyonu baskılamak için Amerikan Merkez Bankası’nın, gösterge borçlanma oranını Mart ayından itibaren 1,5 puan artırdığına dikkat çekerek, yılın geri kalanında ve belki de 2023′e kadar daha fazla artış yaşanmasının muhtemel olduğunu aktardı.

Çarşamba günü, Avrupa Merkez Bankası’nın düzenlediği forumda konuşan FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmenin şu anda en önemli gündem maddesi olduğunu aktarmıştı.

Öte yandan faiz artırımı kararıyla ilgili birçok FED yetkilisi, ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonun düşürülebileceğini söylemişti. FED’in en şahin üyelerinden James Bullard, ABD’de resesyon endişelerini küçümseyerek onlardan bir tanesi olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın