Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell: Ekonomide Pandemi Öncesine Dönüşü Kestiremiyoruz

FED Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası’nın düzenlediği forumda konuştu. Detaylar şöyle...
Powell: Ekonomide Pandemi Öncesine Dönüşü Kestiremiyoruz
HABER GİRİŞ

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası tarafından düzenlenen, 2022’de Merkez Bankacılığı adlı forumda açıklamalarda bulundu.

Powell açıklamasında, pandemi öncesi ekonomiye dönebileceklerini bilemediklerini belirterek, ciddi arz şoklarının yaşandığını ve çok yüksek enflasyonun olduğunu kaydetti.

ABD ekonomisinin buna rağmen oldukça güçlü olduğunu belirten Powell, güçlü işgücü piyasası ile enflasyonu yüzde 2 seviyesine düşürmenin yolları olduğunu söyledi.

Powell sözlerinin devamında, büyümeyi yavaşlatmak adına faizleri artırdıklarını belirtti ve ekonomideki büyümeyi ılımlı hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Büyümenin pozitife dönebileceğini temenni eden Fed Başkanı, para politikasında attıkları adımlar ile bunu yapabileceklerini ifade etti. Powell, hanehalkının genel olarak güçlü durumda olduğunu ve aynı şeyin işletmeler için de geçerli olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

‘FED Enflasyonu Yüzde 2’ye Düşürmeye Odaklandı’

Jerome Powell, yüksek enflasyon rakamlarına atıfta bulunarak, Fed’in bunu yüzde 2 seviyesine kadar indirmeye odaklandığını kaydetti. İnsanların Fed’in sorumluluğunu anlaması gerektiğini kaydeden Powell, piyasa sinyallerine odaklanmadıklarını, sadece enflasyonu kontrol etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Powell açıklamasının devamında, “En büyük hata fiyat istikrarını sağlayamamaktır. FED, fiyatları hafifletmek için araçlarını kullanmaya kararlıdır. Ekonominin daha yüksek enflasyon ortamına geçmesine izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın