Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek MTV’de İkinci Taksit Süresi Doluyor

Bir defaya mahsus uygulanan ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım Perşembe günü sona eriyor.
Ek MTV’de İkinci Taksit Süresi Doluyor
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle oluşan finansman ihtiyacı dolayısıyla bir defaya mahsus ek Motorlu Taşıtlar Vergisi alınması karara bağlanmıştı. Sonrasoında bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvuru yapılmıştı.

AYM ise ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini oy birliğiyle reddetti. Bu kararın ardından gözler gecikme faiz oranı ve ikinci taksit dönemine çevrildi. Ek MTV’nin ilk taksitinin 6 Eylül’e kadar ödenmesi gerekiyordu. Bu dönemde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edildi ve hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si karşılanmış oldu.

İlk taksit dönemini kaçıran araç sahipleri aylık yüzde 2,5 gecikme faizi ile ödemelerini gerçekleştirebilecek. İkinci taksitin ödeme süresi ise 30 Kasım’da sona eriyor.

Vatandaşlar ödemelerini, Gelir İdaresi Başkanlığına ait “gib.gov.tr” internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek.

Ek olarak ödemeler vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de yapılabilecek. Vatandaşların taşıtlar üzerinde satış ve devir işlemleri için MTV’nin ve ek MTV’nin ödenmiş olması gerekiyor. Taksitleri ödenmemiş araçların muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla tescil kapatma işlemleri gerçekleştirilmiyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın