Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ege Serbest Bölgesi’nin İhracatı Temmuz’da Yüzde 33 Arttı

Ege Serbest Bölgesi'nin son 3 yılda ticaret hacminde artış kaydederek küresel ekonomideki kötü gidişattan pozitif ayrıştığına işaret edildi. Detaylar haberde;
Ege Serbest Bölgesi’nin İhracatı Temmuz’da Yüzde 33 Arttı
HABER GİRİŞ

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) tarafından yapılan açıklamayla bölgenin Temmuz ayındaki ihracatının yüzde 33 arttığı bildirildi. Ocak-Temmuz dönemindeki ihracatınınsa yüzde 14,35 yükselerek 1,5 milyar dolara ulaştığı duyuruldu.

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güler, Temmuz ayında bölgenin ticaret hacmi ve ihracatındaki yüksek artış oranlarının küresel ticaretteki durgunluk döneminde gerçekleştiğine işaret etti.

Dünya Ticaret Örgütü’nün Dünya Ticareti İstatistikleri İncelemesi 2023 Raporu’na değinen Güler, raporda küresel ticaretin önceki yıla göre daha kötü bir performans gösterdiğini belirtti.

Küresel Ticaret 2022’den İtibaren Yavaşlamaya Başladı

Bu seneki durgunluğun, 2022 yılında küresel ticaretteki cılız büyümeye karşılık, jeopolitik gerilimler, inatçı yüksek enflasyon ve sıkılaşan finansal koşulların tüketim ve yatırımları baskılamasından kaynaklandığını öne sürdü.

Covid-19 pandemisinin ardından Ukrayna’daki savaş, enflasyon, parasal sıkılaşma ve yaygınlaşan borç sıkıntılarıyla 2020’den itibaren küresel ticarette başlayan yavaşlamanın üç yıldır sürdüğünü vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Güler açıklamasında küresel ticaretteki yavaşlamaya rağmen Ege Serbest Bölgesi’nin ticaret hacmini 2021’de yüzde 21,56 ve 2022’de yüzde 13,49 artırdığını kaydetti. Son iki yıldaki ihracat artışınınsa yüzde 16 ve yüzde 10 gibi çift hanelerde gerçekleştiğinin bilgisini verdi.

Söz konusu rakamlara işaret eden Güler, Ege Serbest Bölgesi’nin son 3 yılda küresel ekonomideki kötü gidişattan pozitif ayrıştığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.