Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EDF Zararını Açıkladı! Bakanlık Hamle Yapmaya Hazırlanıyor

Bir gün önce bu yıl zarar edeceği rakamı açıklayan Fransa Enerji Şirketi EDF için Maliye Bakanlığı'nın hamle yapacağı duyuruldu. İşte detaylar...
EDF Zararını Açıkladı! Bakanlık Hamle Yapmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Fransa Maliye Bakanlığı’nın, Enerji Şirketi EDF’nin kamulaştırma teklifini bu ayın sonunda ya da daha yakın bir tarihe sunacağı duyuruldu.

Reuters’ın haberine göre Maliye Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan kaynaklar teklifin çok yakın bir zamanda sunulacağını söyledi. Fakat kişilerin herhangi bir tarih vermediği belirtildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Fransa’nın EDF’yi tamamen kamulaştırmak için 9,7 milyar euro değerinde bir teklif sunduğunu açıklanmıştı.

Enerji Şirketi Bu Yıl 29 Milyar Euro Zarar Edebilir

Kayaklardan gelen bu bilgi, EDF’nin nükleer enerji üretimindeki düşüş nedeniyle şirketin kârının bu yıl 29 milyar euro zarar edebileceğini açıklamasının ardından geldi. Tamamen kamulaştırılma sürecinde olan EDF, nükleer üretimin 280-300 terawatt-saat aralığının altında gelebileceğini söyledi. Bu rakam 30 yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Yetkililer, Maliye Bakanlığı’nın teklifi mümkün olan en kısa sürede sunacağını belirtti. Ayrıca hızla değişen düzenleyici ortamın ve eşi görülmemiş sayıda reaktör kesintisinin teklifin hazırlanmasını yavaşlatan etmenler olarak nitelendirdi.

GCM Yatırım Banner

EDF Hissedarları Yüksek Fiyatlı Teklif Talep Ediyor

Bazı EDF hissedarları, tüketicileri hızla yükselen enerji fiyatlarından korumaya yönelik bir hükümet kararının faturasını ödemelerinin istenmesinin adil olmadığını düşünüyor. Bu durumdan dolayı daha yüksek fiyatlı bir teklif talep ediyorlar.

Eylemci azınlık hissedarlarının daha yüksek bir teklif fiyatı elde etme çabalarının, şimdiye kadar hisse senedi fiyatı üzerinde sınırlı bir etki yarattığı aktarıldı.

Bu gelişmelerin öncesinde Fransız enerji şirketi, geçen aylarda 5,3 milyar euro zarar ettiğini açıklamıştı. Kaybın nedeni ise Avrupa’da süregelen enerji krizi ortasında nükleer enerji üretimindeki düşüş olarak açılandı. Ayrıca devletin Fransızların elektrik faturalarının bir bölümünü üstlenmesinden kaynaklandığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.