Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Ülkenin Elektrik Dağıtım Şirketi EDF’yi Kamulaştıracak!

Fransa’nın en büyük elektrik dağıtım şirketi EDF kamulaştırılma yolunda ilk adımı attı. İşte detaylar;
Fransa Ülkenin Elektrik Dağıtım Şirketi EDF’yi Kamulaştıracak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa, ülkenin en büyük elektrik dağıtım şirketi EDF’yi tamamen kamulaştırmak için 9,7 milyar euro değerinde bir teklif sunduğunu belirtti.

Fransa Maliye Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, EDF’nin kendi kontrolü altında olmayan yüzde 16’lık kısmını satın almak için hisse başına 12 euro teklif edeceğini söyledi.

Hükümet EDF’nin şuanda yüzde 84 hissesine sahip.

Fransa devleti, yeni reaktörlerin inşasında yaşanan gecikmeler, plansız kesintiler ve maliyet aşımları nedeniyle tamamen kamulaştırmaya yöneldiklerini bildirdi.

Rus enerji kaynaklarına alternatifler bulmaya çalışan hükümet, elektrik dağıtım şirketi EDF’yi kamulaştırmanın, enerji rezervlerinin güvenliğini artıracağını söyledi.

EDF’de küçük bir hisseye sahip olan Deka Investment’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ingo Speich; “Bu acı ama gerçek bir adım. Nihayetinde şirketi kurtarmanın ve elektrik üretimini sağlamanın tek yolu millileştirmedir.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Kamulaştırmanın gerçekleşmesi için teklifin Eylül ayı başlarında borsa düzenleyicisine sunulacağı belirtildi. Ekim ayının sonuna kadar sürecin tamamlanacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın