Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EDF Nükleer Üretim Düşüşüyle Tarihi Kayıp Açıkladı

Fransız elektrik şirketi EDF yılın ilk 6 ayında tarihin en büyük zararını açıkladı. Nedeni ve detaylar haberde;
EDF Nükleer Üretim Düşüşüyle Tarihi Kayıp Açıkladı
HABER GİRİŞ

Fransa’nın ana enerji sağlayıcısı Électricité de France (EDF) grubu 5,3 milyar euro zarar ettiğini açıkladı.

EDF’deki kaybın nedeni, Avrupa’da süregelen enerji krizi ortasında nükleer enerji üretimindeki düşüş olarak gösterildi. Aynı zamanda devletin Fransızların elektrik faturalarının bir bölümünü üstlenmesinden kaynaklandığını belirtti.

Düşük üretim, özellikle Fransa’daki 56 reaktörden 12’sinde korozyon sorunlarının görülmesi ve diğer 18’inin planlı bakım işlemleri nedeniyle kapatılmasından kaynaklandı.

EDF Yüksek Fiyattan Elektrik Satın Almak Zorunda Kalıyor

EDF CEO’su Jean-Bernard Levy, yılın ilk 6 ayına ilişkin sonuçların Fransa’da nükleer üretim ve hidroelektrik açısından karşılaşılan zorlukların yanı sıra bu yıl için uygulanan tarife kalkanının etkisini yansıttığını belirtti.

Hükümetin, ev faturalarını korumak için EDF’yi rakiplerine daha ucuz elektrik satmaya zorladığı ifade edildi. Zaten kısa süre önce yüzde 84’ü Fransız devletine ait olan şirketin yüzde 100’nün kamulaştırılmasının planlandığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Şirket, bu olayların EDF grubunu yüksek piyasa fiyatları bağlamında elektrik satın almaya zorladığını söyledi. Ayrıca bu yıl için nükleer üretimin 280 ila 300 TWh aralığında olacağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.