Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eczacılardan İlaçtaki Yüzde 10’luk KDV Artışına Tepki

TEİS Başkanı Saydan, ilaçların vergi geliri olarak düşünülmemesini söyleyerek, KDV'nin mali takip amacıyla sembolik bir değere düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti.
Eczacılardan İlaçtaki Yüzde 10’luk KDV Artışına Tepki
HABER GİRİŞ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) bugün yayımlanan yasal düzenleme ile 10 Temmuz 2023 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde ilaç Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 10’a çıkarıldığını duyurdu.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, yapılan yeni düzenlemenin hem Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hem vatandaş, hem de eczacılara yük getireceğine dikkat çekti.

Vatandaşın ilaçlarına rahat ulaşabilmesi için ‘ilaç’ denilen ürünün vergi geliri olarak düşünülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

İlaçtaki KDV Oranı Sembolik Bir Değere Düşürülmeli

Yaşamsal öneme sahip ürünlerdeki KDV’nin mali takibinin sağlanması için sembolik bir değere düşürülmesi gerektiğine vurguda bulunan Saydan, şöyle konuştu;

“İlaç ertelenemeyen, yerine ikame edilecek hiçbir ürün bulunmayan insan sağlığı ve tedavisi için son derece önemli bir ihtiyaçtır.”

GCM Yatırım Banner

KDV artışının, Türkiye’deki ilacın en büyük alıcısı olan devlete ekstra bir finans yükü oluşturduğunu bildirdi. Ayrıca KDV’nin yükseltilmesinin, geçim sıkıntısı çeken vatandaşa da ödenecek katkı payı ve farklara yansıyacak artış sebebiyle ek külfet getireceğini kaydetti.

Saydan açıklamasında, söz konusu artan KDV yükünün zararını hem eczacılar hem de SGK tarafından taşımak zorunda kalacağına dikkat çekti.

İlaçlarda da Yüzde 1’lik KDV Oranı Uygulanmalı

Gelişmiş ülkelerin bahsi geçen durumu farkına vardığını söyleyen Saydan, devletlerin geri ödeme sistemindeki ilaç gibi yaşamsal ürünlerin vergilerini yani KDV oranlarını sıfır veya 1 olarak uyguladığını kaydetti. Böylece gelişmiş ülke devletlerinin geri ödeme kurumlarının ilaç tedavilerindeki vergi yükünü hafiflettiği bildirdi.

Temel gıda ürünlerinde belirlenen yüzde 1’lik KDV oranının, yaşamak için en temel ihtiyaç olan ilaçlarda da kabul edilmesi ve asla değiştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Saydan paylaşımında, “10 Temmuz’dan itibaren KDV oranında değişiklik yapılan 14.900 çeşit ilacın fiyatları bir kez daha artacak. Bu artışın bizlerden kaynaklanmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.