Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Enflasyonla Mücadelesi için Verilen Tarih Korkuttu

Avrupa Merkez Bankası üyelerinden şahin mesajlar gelmeye devam ediyor. Üyelerden Villeroy, faiz artırımlarını nedenini açıklayarak savundu.
ECB’nin Enflasyonla Mücadelesi için Verilen Tarih Korkuttu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, faiz artırımlarına ilişkin açıklamalarıyla gündeme geldi. Geçen ayın sonunda 75 baz puan artırımla politika faizini yüzde 2’ye yükselterek üst üste aynı oranda artırım yapan ECB’nin enflasyonla mücadelesinin 3 yılı bulabileceğini söyledi.

Avrupa’nın sıkılaşma döngüsüne ilişkin verdiği tarihle endişeleri artıran Villeroy de Galhau, enflasyonu yüzde 2’lik hedefe döndürmenin üç yılı bulabileceği ve ECB’nin enflasyonun altında yatan yükseliş sürdüğü sürece faiz oranlarını artırmaya devam edeceği konusunda uyardı.

ECB Üyesi Galhau’nun bu yorumları, geçen hafta açıklanan ve Euro Bölgesi’nde yüzde 10,7 ile rekor tazeleyen enflasyon verilerinin üzerine geldi.
Gıda ve Enerji Fiyatları Yükselişi Tetikledi
Kaynak: Eurostat

Yıllık enflasyonun yanında çekirdek enflasyon da Ekim’de yüzde 5 ile zirve yineledi. Ve Villeroy’a göre enflasyon ancak gelecek yılın ilk yarısında zirve yapacak.

The Irish Times’a verdiği röportajda ECB Üyesi, görüşünün gerekçesini de açıkladı. Enflasyonun seneye zirve yapacağını çünkü enflasyonu temel olarak yönlendiren enerji bileşeninin önümüzdeki bahardan itibaren etkisini kaybedeceğini savundu.

“Son aylarda, petrolde ve daha yakın zamanda doğal gazdaki fiyatların gelişimine bakarsanız, en azından dengelendiğini ve bazen düştüğünü görüyorsunuz.”

GCM Yatırım Banner

Villeroy, ECB’nin faizde ne zaman zirveyi göreceği konusunda ise şöyle konuştu:

“Faiz oranlarındaki son noktanın veya sözde terminal oranın nerede olabileceğini söylemek için henüz çok erken. Bununla birlikte, yürüyüş hızımızın daha esnek ve muhtemelen daha yavaş olabileceği nötr orandan uzak değiliz.”

Nötr faiz oranı, ekonomik büyümeyi ne teşvik eden ne de kısıtlayan oran olarak biliniyor. Ve Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi için bir resesyon olasılığını göz ardı etmese de bankanın gelecek yıl için temel tahmininin hala olumlu olduğunu ve istihdamın hala güçlü olduğunu belirtti. Bunun, önemli bir işsizliğe yol açmadan faiz oranlarını yükseltebilecekleri anlamına geldiğini ekledi.

“Enerji, gelecek yıl büyüme seviyesini belirlemek için para politikasından daha önemli. Amacımız resesyona yol açmak değil, enflasyonu ehlileştirmek.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.