Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Anketinde Tüketici Enflasyon Beklentisini Artırdı

Avrupa Merkez Bankası tarafından bugün yayımlanan ankette tüketicilerin daha yüksek enflasyon ve ekonomik daralma beklediği görüldü. İşte detaylar;
ECB’nin Anketinde Tüketici Enflasyon Beklentisini Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Ekim ayı Tüketici Beklentileri Anketi’ne göre Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin enflasyon beklentisi yükseldi. ECB tarafından bugün açıklanan ankette tüketiciler 1 yıl sonra işsizlik oranının artacağını düşünüyor.

Aylık olarak yayımlanan ECB anketinde Euro Bölgesi’nin ileriki 12 ay için medyan enflasyon beklentisi yüzde 5,1’den yüzde 5,4’e yükseldi. Gelecek üç yıllık ortalamaya göreyse enflasyon beklentisi değişmeyerek yüzde 3’de sabit kaldı.

Yayımlanan raporda işgücü piyasası ve ekonomik büyümeye ilişkin beklentiler de karamsar bir tabloya dikkat çekti. Ekonomik büyüme için Eylül ayındaki beklenti eksi yüzde 2,4’ten Ekim’de eksi yüzde 2,6’ya geriledi.

12 Aylık Süreç için İşsizlik Beklentisi de Yükseldi

Tüketicilerin gelecek 12 aylık süreçteki işsizlik beklentilerine bakıldığındaysa Eylül ayındaki yüzde 12,2’den Ekim’de yüzde 12,5 çıktığı görüldü. Bölgedeki şu anki işsizlik oranının yüzde 11,7 olduğunun bilgisi verildi.

Euro Bölgesi’nin bugün Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) Ekim ve Kasım aylarında paylaşılan yüzde 2,1’lik tahminleri aşarak, yıllık bazda yüzde 2,3 oranında büyüme gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bölgenin Kasım ayı enflasyonu hız keserek ön tahmin doğrultusunda yüzde 10’a gerileyeceği öngörüldü. Kasım verileri için piyasanın beklentisi yıllık bazda yüzde 10,4, aylık yüzde 0,2 artış olması yönündeydi.

ECB 2023 Yılı için Küçük Faiz Artırımlarına İşaret Etti

ECB Üyesi Gabriel Makhlouf, Kasım ayındaki konuşmasında 2023 yılı için daha küçük faiz artırımlarına işaret ederek, “Gelecek yıla girdiğimizde, oranlar yükselirse, muhtemelen daha küçük artışlarla artacak.” demişti.

ECB’nin 15 Aralık’ta yapacağı toplantısında, piyasalar tarafından 50 ile 75 baz puanlık artış bekliyor. Makhlouf daha küçük artırımların sinyalini verirken konuya ilişkin olarak şu yorumları yapmıştı;

“O zaman Euro Bölgesi ekonomisine ne olduğunu görmemiz gerekecek, böylece faizi daha ne kadar artırmamız gerektiğine ve bunu hangi hızda yapmamız gerektiğine karar verebiliriz. Sanırım gelecek yılın ikinci yarısına kadar enflasyonu daha düşük göreceğiz.”

Ekim ayında ECB, politika faizini piyasa beklentileri ile paralel olarak 75 baz puan artırmış ve yüzde 2 seviyesine çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.