Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Mahlouf 2023 için Faiz Beklentisini Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, daha fazla artışa ihtiyaç duyulması durumunda gelecek yıl faizi muhtemelen daha küçük adımlarla artıracak.
ECB/Mahlouf 2023 için Faiz Beklentisini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi Gabriel Makhlouf, 2023’te daha küçük faiz artırımlarına işaret etti. Ekim sonunda 75 baz puanlık faiz artırımı yapan ECB’nin sıkılaşma politikasına ilişkin farklı yönde mesajlar gelirken İrlanda Merkez Bankası Başkanı olan üyeden gelen mesaj dikkat çekti.

Makhlouf, İrlanda’nın Sunday Independent gazetesine verdiği demeçte, “Gelecek yıla girdiğimizde, oranlar yükselirse, muhtemelen daha küçük artışlarla artacak” dedi. Makhlouf’un açıklamaları, piyasalar 15 Aralık’taki bir sonraki toplantıdan 50 ila 75 baz puan artış beklerken geldi.

Temmuz ayında 75 baz puanla rekor düzeydeki yüksek artırımını yapan ECB’nin Aralık ortasında ne yönde adım atacağı merak ediliyor.

Politika yapıcılar, enflasyonun düşmesine yardım etmek için oranların daha da artırılması gerektiği konusunda kararlı olsalar da Perşembe günü yayımlanan son toplantı tutanakları, nihai hedef veya hız konusunda tam olarak anlaşamadıklarını gösterdi.

Zaten üyelerden gelen mesajlar da ECB içinde sıkılaşma konusunda bölünmeyi ortaya seriyor. Örneğin Avrupa Merkez Bankası’ndan Schnabel, son dönemde güvercin söylemlerde bulunan meslektaşlarının aksine daha küçük faiz artırımlarına karşı çıktı.

ECB’den Makhlouf ise daha küçük artırımlar olabileceğini belirterek “O zaman Euro Bölgesi ekonomisine ne olduğunu görmemiz gerekecek, böylece faizi daha ne kadar artırmamız gerektiğine ve bunu hangi hızda yapmamız gerektiğine karar verebiliriz. Sanırım gelecek yılın ikinci yarısına kadar enflasyonu daha düşük göreceğiz.” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.