Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Schnabel Ek Faiz Artışları için Kapıyı Açık Bıraktı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi Isabel Schnabel, enflasyonla mücadele kapsamında daha fazla faiz artırılabileceğini söyledi. Detaylar geliyor...
ECB’den Schnabel Ek Faiz Artışları için Kapıyı Açık Bıraktı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarında bir artış daha gerekebileceğini söyledi. Schnabel, enflasyonun uzun sürmesinin orta vadeli fiyat istikrarını tehdit edebileceğini söyledi.

Bunun daha fazla faiz artırımına kapıyı kapatamayacakları anlamına geldiğini sözlerine ekledi. Alman İcra Kurulu üyesi, ECB’nin faiz oranlarını bir yıldan fazla bir süredir ilk kez değiştirmemesinden bir hafta sonra konuştu.

Piyasalar ve ekonomistler, enflasyonun son aylarda önemli ölçüde yavaşlamasıyla birlikte mevduat oranının 2024 yılına kadar yüzde 4 seviyesinde kalacağını tahmin ediyor. Gösterge Ekim ayında yüzde 2,9’a geriledi.

Schnabel, enflasyonun yüzde 10,6’dan bu seviyeye ulaşmasının bir yıl sürdüğünü ancak buradan yüzde 2’ye geri dönmenin yaklaşık iki kat daha uzun sürebileceğini belirtti.

ECB yetkilisi ayrıca fiyat ve ücret katılıklarının temel enflasyonun daha yapışkan olduğu anlamına geldiğini ve gıda ve enerji gibi değişken unsurları ortadan kaldıran tedbirin Avrupa Merkez Bankası tahminleri doğrultusunda gelişmesi için iki temel koşulun karşılanması gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Birim işgücü maliyetlerindeki artışın eninde sonunda yzde 2 orta vadeli enflasyonla genel olarak tutarlı seviyelere düşmesi gerektiğini söyledi. Diğer koşul olarak firmaların mevcut güçlü ücret artışlarının tüketici fiyatlarına yansımasını sınırlamak için kar marjlarını tampon olarak kullanmak zorunda kalacağını gösterdi.

Orta Doğu’daki gerilimler, Avustralya’daki LNG tesislerindeki grevler ve küresel ısınma gibi yeni şokların enflasyonu raydan çıkarabilecek unsurlar olduğu konusunda uyarıda bulunan Schnabel, “Son kilometredeki enflasyonla mücadele süreci daha belirsiz, daha yavaş ve daha inişli çıkışlı olacak” diye konuştu.

Schnabel, enflasyonda artık hedefe ulaşabilir durumda olduklarını ancak henüz işlerinin tam olarak bitmediğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.