Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Centeno Avrupa Ekonomisi için İyimser Tablo Çizdi

Avrupa Merkez Bankası’ndan Mario Centeno, AB’nin 2023 ekonomisine dair görüşlerini paylaştı. Ayrıntılar haberde…
ECB’den Centeno Avrupa Ekonomisi için İyimser Tablo Çizdi
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi geçen yıl boyunca yüksek enflasyon ve faiz artırımları ile sancılı bir dönemden geçti. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Mario Centeno, bloğun 2023 ekonomisi hakkında iyimser tahminlerde bulundu. ECB’nin daha fazla faiz artırımının sinyallerini verdi.

Davos’ta “Resesyonun önünde kalmak” başlıklı bir tartışmada konuşan Portekiz Merkez Bankası Başkanı, “Ekonomi her çeyrekte bizi şaşırttı. Avrupa’da dördüncü çeyrek büyük olasılıkla olumlu olacak. Belki yılın ilk yarısında da şaşırırız.” açıklamasında bulundu.

Centeno’nun yorumları, geçen hafta Almanya’dan gelen ve kıtanın en büyük ekonomisinin 2022’de yüzde 1,9’luk GSYİH büyümesi kaydederek analistleri olumlu yönde şaşırttığını gösteren verilerle uyumlu.

Faiz Artırımları Devam Edecek mi?

ECB yöneticisinin, bölgenin ekonomik beklentilerine ilişkin iyimser değerlendirmesi, yatırımcılar tarafından merkez bankasının enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırmaya devam etme olasılığının daha yüksek olduğunun bir işareti olarak alınabilir.

Bloğun tüketici fiyat endeksi, ön okumalara göre Aralıkta yıllık bazda yüzde 9.2 olarak gerçekleşti. Nihai rakam ise Çarşamba günü açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

Centeno, Avrupa’da para politikasının normalleşmesine ihtiyaç olduğunu belirterek, ECB’nin faiz politikasını savundu. Avrupa ekonomisinin beklenenden daha güçlü olmasının nedenlerinden birinin, bölgenin işgücü piyasasının COVID-19 kilitlenmelerinin etkilerini diğerlerinden, özellikle ABD’den daha iyi idare etmesi olduğunu söyledi.

ABD’de şirketlerin işçileri hızla işten çıkardığına atıfta bulunan Centeno, Avrupa’da başlangıçta daha az işten çıkarma olduğunu ve bu nedenle yer değiştirmenin o kadar büyük olmadığını savundu.

Ukrayna’daki savaşın kıtadaki duyarlılığın kırılgan olduğunu gösterdiğini belirten Centeno, “Beni en çok endişelendiren güven seviyeleri, geçen yıl Şubat şokunu atlatamadık” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.