Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Bankalara Ticari Gayrimenkul Riski Uyarısı

Avrupa Merkez Bankası, ticari gayrimenkullerden kaynaklanan risklerin oluşturabileceği olumsuz tablolarla karşılaşmamak için bankalara uyarıda bulundu. Detaylar;
ECB’den Bankalara Ticari Gayrimenkul Riski Uyarısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın para otoritesi Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gayrimenkul riskine dikkat çeken açıklamalar geldi. Kuruluş, bankalara seslenirken ticari gayrimenkullerden kaynaklanan risklerin oluşturabileceği olumsuz tablolara ilişkin uyarılarda bulundu.

ECB, borç verenlere, ticari gayrimenkulden kaynaklanan riskleri yeterince yönetememeleri halinde daha yüksek sermaye gereksinimleriyle karşılaşabilecekleri sinyalini verdi.

Bankaların, bu nedenle gayrimenkul konusundaki riskleri dikkate almalarının öneminin altı çizildi.

Bloomberg ile gerçekleşen görüşmelerin özel olması nedeniyle isminin gizli kalmasını isteyen kaynaklar, bankaların mali güçlerine ilişkin yıllık kriterlerin belirlenmesi öncesinde bankalarla yapılan bir diyalogda ticari gayrimenkul risklerinin yönetimine daha fazla vurgu yapıldığını dile getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen da mortgage kredisi veren kurumlarla ilgili uyarılarda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşan Yellen, ABD’li düzenleyicilerin banka dışı mortgage (ipotekli konut kredisi) veren kuruluşlardan kaynaklanan riskleri izlediğini söylemişti.

Ticari emlak piyasaları, faiz oranlarında yaşanan yükselişinin yanı sıra evden çalışma ve değişen perakende davranışlarının getirileri gibi unsurlara bağlı olarak keskin bir düşüş yaşamıştı.

Öte yandan ECB, birkaç yıldır bankaların kredi verme uygulamalarını yakından takip ediyor ve alınan risklere ilişkin kuruluşlara sıklıkla uyarılarda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın