Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yöneticisi Faiz Politikasının Ne Zaman Yavaşlayacağını Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası yöneticilerinden Klaas Knot, faiz politikasının geleceğine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
ECB Yöneticisi Faiz Politikasının Ne Zaman Yavaşlayacağını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde enflasyon tehdit olarak kendisini gösterirken, agresif faiz artırımları resesyon endişelerini artırıyor. Avrupa Merkez Bankası geride kalan dönemde faiz artırımları ile Federal Rezerv’i takip ettiğini ortaya koymuştu.

Avrupa Yönetim Konseyi üyesi Klaas Knot, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önümüzdeki birkaç ay içinde daha büyük artışlarla nötr bir seviyeye ulaştığında faiz artırımlarının hızını büyük olasılıkla yavaşlatacağını söyledi.

Washington’daki Uluslararası Para Fonu’ndaki 30’lar Grubu konferansında konuşan Hollandalı merkez bankacısı, enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerle birlikte ECB’nin teşvikleri kaldırmaktan fazlasını yapması gerektiğine tamamen ikna olduğunu söyledi.

Knot’a göre merkez bankası, önümüzdeki birkaç ay içinde ekonomiyi ne canlandıracağı ne de kısıtlayacağı düşünülen bir oran seviyesine ulaştığında, daha temkinli hareket edebilir. Politika yapıcı açıklamasında, “Enflasyonun hedefe geri döneceğine dair inandırıcı bir beklentiyi geri kazanmaya ne kadar yaklaşırsak, faiz adımlarının daha küçük olması muhtemel” diye konuştu.

Faiz oranları nötr seviyeye ulaşması ile beraber, ECB’nin olgunlaşan varlıkların yeniden yatırımını sınırlayarak bilançosunu küçültmeyi düşünmek zorunda kalacağını sözlerine ekledi. Bunun daha sıkı para politikasının iletilmesine yardımcı olacak ve tüm araçların aynı yönde çalışmasını sağlayacağını, ancak kademeli olarak yapılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamalar, ECB’nin Eylül ayındaki tarihi faiz artırımının ardından geliyor. Kurum geçen ay 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve politika faizini 1.25 seviyesine çıkardı. Bu tek bir seferde yapılan en agresif faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.

Faiz artırımları Euro bölgesinde gelen yüksek enflasyon rakamlarını dizginlemek amacıyla uygulanıyor. Euro bölgesinde Eylül ayı enflasyonu yüzde 10 olarak açıklanmış ve çift hane görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.