Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yetkilisi Villeroy: Faizde Zirveye Çok Yakınız

Avrupa Merkez Bankası’ndan Francois Villeroy de Galhau, yaklaşan faiz toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.
ECB Yetkilisi Villeroy: Faizde Zirveye Çok Yakınız
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin bir sonraki faiz toplantısında çeşitli seçeneklere sahip olduğunu ancak oranların yüksek noktalara yakın olduğunu söyledi. Villeroy temel enflasyonun da zirveye ulaştığına dair işaretler olduğunu belirtti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı da olan Villeroy, “Faiz oranlarımızda zirveye yakınız, çok yakınız ama yine de faiz oranlarını düşürmeyi düşünebileceğimiz noktadan çok uzaktayız.” diye konuştu.

Banka, faiz oranlarını yirmi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükseltti ve oran belirleyiciler arasında, özellikle ekonomik zayıflığın artan işaretleri karşısında, ara verip vermeme konusundaki tartışmalar sürüyor.

Yetkililer, ekonomideki son yavaşlamanın, ECB’nin tarihi sıkılaştırma kampanyasının bir yıldan fazla bir süre önce başlamasından bu yana ilk kez faiz oranlarını sabit tutması için yeterli neden olup olmadığına karar vermek üzere 14 Eylül’de toplanacak.

Bazı üyeler Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun yüzde 5’in üzerinde seyretmesi nedeniyle bir faiz artırımına daha destek verebileceklerinin sinyalini veriyor. Villeroy, ulaşacakları en yüksek seviyeden ziyade, borçlanma maliyetlerinin zirvede kalacağı sürenin uzunluğuna odaklanmanın daha önemli olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi enflasyonu Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 5,3 oranında gerçekleşti. Bu durum yatırımcıların faiz oranlarının bu ay sabit kalacağına dair bahislerini artırmalarına yol açtı.

Villeroy, enerji de dahil olmak üzere değişken kalemleri dışarıda bırakan çekirdek enflasyonun tersine dönmeye başlamış gibi göründüğünü söyledi. Enflasyonu 2025’e kadar yüzde 2 hedefine ulaştırmak zorunda olduklarını söyledi.

Bir diğer ECB yetkilisi Robert Holzmann geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, gelecek aylarda faiz artırımı yapılabileceğinin sinyalini verdi. Yine de Eylül ayındaki toplantıda alınacak karara ilişkin net bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.