Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Villeroy Faizde Zirveye Yakınlık Mesajını Yineledi

ECB’nin bir sonraki faiz kararında değerlendireceği seçenekler hakkında Villeroy tarafından açıklama geldi.
ECB/Villeroy Faizde Zirveye Yakınlık Mesajını Yineledi
HABER GİRİŞ

Yakın zamanda yaptığı açıklamalarda faizde zirveye yaklaştıkları sinyalini veren Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Francois Villeroy de Galhau, enflasyonla mücadele için faiz kararlarına riayet çıkışında bulundu.

Son açıklanan Euro Bölgesi enflasyonunun Ağustos ayında yüksek faize rağmen sabit kalmasını değerlendiren Villeroy, 2025 yılına kadar enflasyonu yüzde 2’ye düşürmeyi öncelediklerini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi, Fransız BFM business radyosunda yaptığı konuşmada, “Enflasyonla mücadelede ilk başarıları elde ettik ancak sebat etmemiz gerekiyor. 2025 yılına kadar enflasyonu yüzde 2’ye düşürmemiz gerekiyor ve düşüreceğiz. Enflasyon Fransız halkı için güçlü bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve enflasyonun üstesinden gelmek bizim önceliğimiz” dedi.


Yüksek faizde tepe noktasına yaklaştıkları görüşünü yineleyerek, ECB’nin bir sonraki adımında ise seçeneklerinin açık olduğunu ifade etti.

Villeroy, “Yönetim Konseyinde olduğu gibi bir sonraki toplantıda da seçeneklerimiz açık. Faiz oranlarında zirveye yakın ya da çok yakın olduğumuza inanıyorum” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.