Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesinden Faiz Mesajı: Artırım için Gerekçe Yok

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villero de Galhau, bankanın faiz artırımlarına yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Galhau, artırım için gerekçe olmadığını söyledi.
ECB Üyesinden Faiz Mesajı: Artırım için Gerekçe Yok
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri bankanın faiz tarafındaki adımlarına yönelik değerlendirmelerini ve beklentilerini paylaşmaya devam ediyor. ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, 5 Ekim’de yaptığı açıklamada faiz artırımlarının bitmesini umduğunu söyledi.

10 aydır yapılan faiz artışlarına dikkat çeken Galhau, enflasyon rakamlarının daha iyi hale geldiğini belirtti. Bu çerçevede ECB’nin ek faiz artırımı yapması için herhangi bir gerekçesi olmadığını ifade etti. Faizde zirve konusunda birçok tartışma olduğunu açıkladı.

Avrupa Bölgesi ekonomisinin ivme kaybının en büyük endişe kaynağı olduğunu savunan Galhau, bazı ECB yetkililerinin faiz konusunda zirveye ulaşıldığını belirten açıklamalar yaptığını kaydetti.

Resesyon Olacak mı?

Galhau, kendisine yöneltilen resesyona yönelik soruya yanıt vererek endişe edildiği kadar sert iniş senaryosuyla karşı karşıya olmadıklarını belirtti. Para politikalarının yumuşak inişi başarabileceğini söyledi ve enflasyonu düşüreceklerini dile getirdi.

ECB Başekonimisti Philip Lane, 3 Ekim’de yaptığı açıklamada enflasyonun yüzde 2’lik hedefin oldukça üzerinde olduğunu söylemişti ve faiz artışı için sinyal vermişti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası, 14 Eylül’de politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,25’ten yüzde 4,50 düzeyine çıkarmıştı.

Eurostat ise 29 Eylül tarihinde Avrupa Bölgesi’nin enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Enflasyon Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerileyerek Eylül’de yüzde 4,3 düzeyinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.