Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesi Dijital Euronun Potansiyel Faydalarından Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, dijital euronun geleceğine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle…
ECB Üyesi Dijital Euronun Potansiyel Faydalarından Bahsetti
HABER GİRİŞ

Kripto paralar son yıllarda dikkatleri üzerine toplarken, ülkelerin merkez bankaları kendi dijital para birimleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir süredir dijital euro üzerinde araştırmalar gerçekleştiriyor.

ECB üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, dijital euro araştırmalarının 2023’ün Ekim ayında tamamlanabileceğini söyledi. Dijital euronun sınır ötesi ödemeleri kolay bir hale getirme başta olmak üzere pek çok faydası olabileceğini belirtti.

Rehn: Dijital Euro Ek Seçenek Olacak

Rehn sürece dair değerlendirmesinde, ECB’nin daha sonra dijital euro oluşturmaya başlayıp başlamama kararı ile karşı karşıya kalacağına yer verdi. ECB üyesi “Dijital bir euro, insanlara nasıl ödeme yapacakları konusunda ek bir seçenek sunacak ve giderek dijitalleşen bir ekonomide bunu yapmayı kolaylaştıracak” açıklamasını yaptı.

Mevcut kripto varlıklara dair sınırlamaların, değişken fiyatları ve siber risklere karşı savunmasızlıkları nedeniyle yapısal olduğunu sözlerine ekledi.

Rehn, ABD Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard’ın açıklamalarına atıfta bulundu. ECB üyesi dijital ve yerel merkez bankası parası biçiminin, (CBDC) geleceğin finansal sisteminde tarafsız ve güvenilir bir uzlaşma katmanı sağlayarak istikrarı artırabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, parasal sistemin devamlılığı adına en iyi çözümün CBDC’ler olduğuna yer verilmişti. Kurum tarafından hazırlanan makalede, dijital ödeme çözümlerine ilginin hızlı bir şekilde arttığına dikkat çekilmişti.

Dünyanın dört bir yanında merkez bankaları kendi dijital para birimlerini geliştirmek adına çalışmalar yürütüyor. Çin ve Nijerya’nın aktif olarak kendi CBDC’lerini test ettiği biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın