Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Tutanaklarında Faizlerin Geleceği için Ne Mesaj Verildi?

Avrupa Merkez Bankası'nın, 25-26 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı. Dikkat çeken ifadeler neler oldu?
ECB Tutanaklarında Faizlerin Geleceği için Ne Mesaj Verildi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 25-26 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlanırken büyümede daha temkinli yaklaşımın teyit edilmesi dikkat çekti.

AMB Yönetim Konseyi üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklar, üyelerin ekonomik büyüme konusunda endişeli olduğunu ortaya koydu.

“Daha Fazla Faiz Artırımı Masada Tutulmalı”

Tutanaklar, bunun yanı sıra daha fazla sıkılaştırma ana senaryoları olmasa bile, daha fazla faiz artırımının masada tutulması gerektiğinde ısrar ettiğini gösterdi.

ECB tutanaklarında, üyelerin, enflasyonu zamanında hedefe geri döndürmek için gerekli olduğu sürece politika faizlerini yeterince kısıtlayıcı düzeylerde belirleme kararlılığını vurgulamaya devam etmesi gerektiği konusunda anlaştığı vurgulandı.

Faizlerin daha uzun süre yüksek seviyede kalması yönünde açık görüş belirtilen tutanaklarda, bankanın ekonomiye yönelik daha temkinli yaklaşımının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Daha fazla faiz artırımına kapıyı tamamen kapatmak için henüz çok erken olduğuna işaret edilmesi dikkati çeken bir unsur oldu.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarında bir artış daha gerekebileceğini söylemişti. Schnabel, enflasyonun uzun sürmesinin orta vadeli fiyat istikrarını tehdit edebileceğinden bahsetmişti.

Birkaç ay içinde ana faiz oranlarını 10 kez artırdıktan sonra Ekim ayında sabit bırakan ECB, 14 Aralık tarihinde faiz oranlarını belirlemek için tekrar toplanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.