Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Tutanakları Yayımlandı: Faiz İndirimleri Başlıyor mu?

Avrupa Merkez Bankasının Ocak ayında gerçekleştirmiş olduğu para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı. Neler dikkat çekti? İşte detaylar...
ECB Tutanakları Yayımlandı: Faiz İndirimleri Başlıyor mu?
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) 24-25 Ocak tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirmiş olduğu ve üç temel politika faizini sabit tutma kararını duyurduğu para politikası toplantısına ilişkin tutanaklar bugün yayımlandı.

Tutanaklarda en dikkat çekici noktalardan birisi ECB Yönetim Konseyi üyelerinin bu yıl için beklenen faiz indirimlerini tartışmak için henüz erken olduğu konusunda görüş birliğine varmaları oldu.

Bu durumu tartışmayı erken gören Konsey üyelerinin değerlendirmelerini içeren tutanaklarda, enflasyonla mücadele çabalarının ve sürecin yolunda gittiği ifade edildi.

“Faiz İndirimlerini Gündeme Getirmek için Erken” Vurgusu

Euro Bölgesi genelinde enflasyonist baskıların azalma gösterdiğine ilişkin son göstergelere rağmen faiz indirimlerini tartışmak için henüz erken olduğu söylenirken “Faizleri çok erken düşürme riski, çok geç düşürme riskinden daha ağır basıyor.” ifadesi kullanıldı.

Faiz indirimlerini şimdiden tartışmanın, enflasyonun hedeflenen seviyelere planlama dahilinde dönmesini potansiyel olarak engelleyebileceğine veya geciktirebileceğine yönelik endişelere yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Dezenflasyon sürecinin kırılgan olmaya devam etmesi ve süreçte daha fazla ilerleme kaydedilmesinin gerekliliğine de değinilen tutanaklarda “süreklilik, ihtiyat ve sabır” vurgusu yapıldı.

ECB, 25 Ocak’taki yılın ilk toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak refinansman faizini yüzde 4,50, mevduat faizini yüzde 4 ve marjinal fonlama faizini yüzde 4,75’te sabit bırakmıştı.

Kuruluş, Temmuz 2022’den bu yana art arda 10 toplantıda faiz oranlarını toplamda 450 baz puan artırmıştı.

ECB yetkilileri, enflasyonun ana tabanındaki düşüş eğiliminin devam ettiğini ve geçmiş faiz artışlarının finansman koşullarına güçlü bir şekilde yansımaya devam ettiğini belirtmişti.

Öte yandan ECB Başekonomisti Philip Lane, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, enflasyonun hedef yaptıkları seviyeye gerilediğine ilişkin daha fazla güvenceye ihtiyaç duyduklarını ifade etmişti. Daha fazla veri ile birlikte tablonun netleşebileceğine dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın