Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lane’den Enflasyon Mesajı: Daha Fazla Güvenceye İhtiyaç Var

Avrupa Merkez Bankası Başekonomisti Philip Lane, enflasyonun hedefledikleri orana indiğine ilişkin daha fazla güvenceye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Detaylar;
ECB/Lane’den Enflasyon Mesajı: Daha Fazla Güvenceye İhtiyaç Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane, enflasyonun hedef yaptıkları seviyeye gerilediğine ilişkin daha fazla güvenceye ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Daha fazla veri ile birlikte tablonun biraz daha netleşebileceğini belirtti.

Lane, Brookings Enstitüsü’nde “Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşürülmesi” başlıklı oturumda açıklamalarda bulundu.

Ekonomistin gündeminde enflasyonla mücadele, Avrupa’daki ücret göstergesi ve ECB’nin güncel para politikası gibi konular vardı.

Gevşeme için Daha Fazla Veri Vurgusu

Açıklamasında, son dönemde ortaya çıkan ekonomik verilerin yakın vadede enflasyondaki düşüş sürecinin gerçekte beklenenden daha hızlı ilerleyebileceğine işaret ettiğini belirtti.

Bu durumu olumlu bir gelişme olarak etiketlendiren Lane, enflasyonun hızlı düşmesinin 2025 yılı ve sonrasındaki dönemde enflasyonist baskılara yol açabileceği ve tabloyu karmaşıklaştırabileceği konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

Pek çok önemli verinin hala eksik olmasına rağmen ücret göstergelerinin artık ücret artışında hafif bir yavaşlamayı ortaya koyduğunu ifade etti.

ECB, 25 Ocak’taki yılın ilk toplantısında beklentilere paralel biçimde refinansman faizini yüzde 4,50, mevduat faizini yüzde 4 ve marjinal fonlama faizini yüzde 4,75’te sabit bırakmıştı.

Kuruluş, enflasyonun ana tabanındaki düşüş eğiliminin devam ettiğini ve geçmiş faiz artışlarının finansman koşullarına güçlü bir şekilde yansımaya devam ettiğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.