Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Schnabel: Daha Fazla Faiz Artırımı için Hazır Olunmalı

Avrupa Merkez Bankası yetkilisi Isabel Schnabel, gelecekte faiz artırımlarının devam edebileceğine dair açıklamalarda bulundu.
ECB/Schnabel: Daha Fazla Faiz Artırımı için Hazır Olunmalı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Isabel Schnabel, merkez bankasının enflasyonu düşürmek için gerekirse, piyasanın beklediğinden daha fazla da dahil olmak üzere, faiz oranlarını daha fazla artırmaya hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası geçen hafta üst üste dördüncü kez faiz oranlarını yükseltti ve daha sıkılaşma yapılacağına dair işaretlerde bulunmuştu. Yatırımcılar ECB’nin şu anda yüzde 2 olan banka mevduatlarına ödediği oranın, geçen haftaki karar öncesinde fiyatlanan yüzde 2,75’lik zirveye kıyasla, gelecek yıl yüzde 3,4’e yükselmesini bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın son artırımlarının önde gelen destekçilerinden Schnabel, enflasyon görünümü gerektiriyorsa mevduat faizini piyasanın beklediğinden daha fazla artırmanın mümkün olabileceğini söyledi.

Schnabel, “Hala bundan daha yükseğe çıkmamız gerekip gerekmeyeceği, gelecekteki enflasyon görünümüne bağlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

ECB’nin mevcut okumalardan ziyade orta vadeli enflasyon beklentilerine odaklanacağını ve reel faiz oranlarının hala çok düşük olduğu göz önüne alındığında, şu anda borçlanma maliyetlerini çok fazla artırma riskinin çok az olduğunu sözlerine ekledi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Üç üst düzey İtalyan bakan, Avrupa Merkez Bankası’nın borç batağındaki İtalya’nın borçlanma maliyetlerinin artmasına neden olan son kararını eleştirdi.

ECB’nin baskıyı aşması gerektiğini kaydetti. Schnabel, enflasyonda yükseliş bekleyebileceklerini ve buna dayanmaları gerektiğini söyledi. Merkez bankalarının bağımsız olma nedeninin bu olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu