Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Politika Faizinde 50 Baz Puanlık Artışa Gider Mi?

ECB’nin politika faizi artışıyla ilgili bilgiler aktarılmaya başlandı. İşte Detaylar;
ECB Politika Faizinde 50 Baz Puanlık Artışa Gider Mi?
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantısında yükselen enflasyonu dizginlemek için kaç baz puanlık bir artışa gideceği konuşulurken bazı kaynaklardan konuyla ilgili bilgiler geldi.

İsmini açıklamayan kaynaklar, merkez bankasının 50 baz puanlık artışın yapılıp yapılmayacağını tartışacağını söyledi.

Bazı politika yapıcılarından gelen değerlendirmelerin öncesinde, yetkililerden geçen aylarda faiz artışıyla ilgili sinyal gelmişti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde, kurumun Temmuz ayında 11 yıl sonra ilk faiz artırımını yapacağını söylemişti. Haziran ayına ait tutanaklara göre politika yapıcılarının 25 baz puanlık artışta hem fikir olduğunu açıklamıştı.

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane ise Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada Temmuz ve Eylül toplantılarındaki 25 baz puanlık artışları referans hızı olarak göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Faiz artırımıyla ilgili konuşan kaynaklar, 25 mi yoksa 50 baz puan mı artırılacağı konusundaki tartışmanın hala açık olduğunu ifade etti.

Rus Gazının Kesilmesi Resesyon Riski Doğurabilir

İsmini vermek istemeyen kişiler, yaşanan doğalgaz sorununa da değindi. Rusya’nın doğalgaz musluğunu kapatması durumunda Euro bölgesinde bir resesyon riskinin yaşanabileceğini ifade etti. Bu riskin ECB yöneticilerini büyüme konusunda daha temkinli hale getirdiğini belirtti.

Euro bölgesinin kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması’nı dahil etmek istediklerini söyledi. Fakat bu seçeneğin artık büyük olasılıkla reddedileceğini öngördü.

Bazı politika yapıcılar, ne zaman tahvil alınacağına dair nihai kararın ECB’nin kendi Yönetim Konseyi tarafından alınacağının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın