Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Daha Sert Faiz Artırımı için Kapıyı Açık Bıraktı!

Yayımlanan ECB tutanakları, Temmuz’da 25 baz puanlık artışa işaret etse de daha sert hamlenin masada olduğu söylendi.
ECB Daha Sert Faiz Artırımı için Kapıyı Açık Bıraktı!
HABER GİRİŞ

Dünya çapındaki küresel merkez bankaları, tırmanan enflasyonla mücadelede faiz artırma politikasına giderken Avrupa bu konuda emsallerinin gerisinde kaldı.

Ancak hem Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde hem de diğer yetkililer, kurumun Temmuz’da 11 yılın ardından ilk faiz artırımını yapacağını söyledi. Bugün yayımlanan Haziran toplantısına ait tutanaklar da ECB politika yapıcılarının Temmuz’da 25 baz puan artırım konusunda hemfikir olduğunu gösterdi.

Ancak bazı yetkililer, daha büyük bir artış için açık kapı bıraktı.

Tutanakları değerlendiren ING Küresel Makro Başkanı Carsten Brzeski, bu duruma atıfla 21 Temmuz’da 25 baz puandan daha fazla artırım kapısının hala açık olduğunu belirtti.

Ancak ECB’nin Haziran’daki olağanüstü toplantısı sonrası açıkladığı parçalanmayı önleme aracı hakkında yorum yapamadığını ekledi. Sonuçta piyasalar, faizden daha çok Avrupa Merkez Bankası’nın parçalanma risklerini ele almak için nasıl bir araç geliştireceğine odaklanmış durumda.

Brzeski, bugünkü tutanakların merakla beklenen araç hakkında yeni bir sinyal vermediğini savunarak gelişmelerin izlenmesi için tavsiyede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan tutanaklarda enflasyon ve eurodaki çöküş için yapılan açıklamalar da dikkat çekti. Küresel durgunluk endişeleri, euronun dolar karşısında son 20 yılın en düşük seviyelerine gerilemesine yol açarken ECB, bu durumu şöyle ifade etti:

“Petrol ithalatının ağırlıklı olarak faturalandığı para birimi olan ABD doları karşısında euronun belirgin ve kalıcı bir şekilde değer kaybetmesi, enflasyon ve dolayısıyla enflasyon beklentileri üzerinde somut ve ani etkiler yarattı. Mayıs 2021’den bu yana petrol fiyatları ABD doları bazında yüzde 88, euro bazında ise yüzde 111 arttı.”

Sonuç olarak, enflasyon görünümü ve dolayısıyla para politikasının, öngörülebilir gelecekte varlık fiyatlarının temel itici gücü olmaya devam edeceğini de bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.