Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro, Dolar Karşısında Son 20 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Küresel durgunluk endişeleri ile beraber EUR/USD paritesi düşüşünü sürdürüyor. Son veriler haberin devamında...
Euro, Dolar Karşısında Son 20 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro gün içerisinde dolar karşısında günlük kayıplarını yüzde 1’in üzerine taşıdı ve 1.0283 seviyesine geriledi. Bu euronun dolar karşısında son 20 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş petrol ve gaz fiyatlarını tarihi seviyelere taşırken, Euro Bölgesi’nde resesyon endişeleri artıyor.

Euro bölgesi enflasyonu Haziran ayında rekor kırarak yüzde 8,6′ya ulaştı ve Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayındaki toplantısında 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırım yapılacağının sinyalini vermişti.

EUR/USD 20 yıllık tablo
Kaynak: CNBC

Artan durgunluk korkuları, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırma kapasitesini sınırlayabilir. Sentix Ekonomik Endeksi verileri, euro bölgesindeki yatırımcı moralinin Mayıs 2020′den bu yana en düşük seviyesine ulaştığını ve durgunluğun kaçınılmaz olduğunu düşündürdü.

Enerji Fiyatlarında Büyük Artış

Avrupa’da rekor yüksek enflasyon, son aylarda hızla artan gaz fiyatları tarafından desteklendi. Avrupa’da doğal gaz fiyatları haftanın ilk günü yükselişini sürdürdü ve Mart ayının başından beri görülmeyen yüksek seviyelere tırmandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Dolar Günü Nasıl Kapatır?

Tüm bu faktörler, euroyu sert bir şekilde vurmak için birleşti. Euro Bölgesi’nin para birimi, yılın başından bu yana dolar karşısında değerinin yüzde 9′undan fazlasını kaybetti. Riskten kaçınan yatırımcılar güvenli bir liman aradıkça doların gücü artıyor ve FED agresif faiz artırımlarını sürdürüyor.

Haziran ayında gösterge faiz oranlarını yüzde dörtte üç oranında artırdıktan sonra, Fed Başkanı Rezerv Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının gelecek ay faiz oranlarını benzer büyüklükte artırabileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.