Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası/Lane’den Temmuz ve Eylül’de Artırım Mesajı

Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti, 10 yıldan uzun süredir yapılacak ilk faiz artırımı için açıklamalarda bulundu. Faiz mesajında enflasyon görünümü yorumuyla dikkat çekti.
Avrupa Merkez Bankası/Lane’den Temmuz ve Eylül’de Artırım Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, İspanyol iş ve finans gazetesi Cinco Días’a verdiği röportajda faiz artırımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ECB’nin güvercin kesiminde görülen isimlerinden olan Philip Lane, para politikasında normalleşmenin kademeli olacağını söyledi. Böylelikle ECB Başkanı Christine Lagarde’ın Eylül ayı sonuna kadar negatif oranlardan çıkmak için sunduğu yol haritasını sağlamlaştırdı.

Normalleşmenin baz puanlık birimler halinde hareket etmesi konusunda doğal bir odaklanması olduğunu dile getirdi.

Dolayısıyla Temmuz ve Eylül toplantılarındaki 25 baz puanlık artışları referans hızı olarak gösterdi. Diğer hamlelerle ilgili herhangi bir tartışmanın, Temmuz ve Eylül’deki bu artış dizisinden daha güçlü hareket etme konusunda karar vereceğini belirtti.

Ancak Lane, orta vadeli enflasyon görünümünün bankanın yüzde 2 hedefiyle uyumlu olduğunu düşündüklerini ve mevcut değerlendirmenin normalleşmeye kademeli bir yaklaşım gerektirdiğini ekledi.

Geçen hafta verdiği bir demeçte Lane, 10 yıldan uzun süredir yapılacak ilk faiz artırımının ECB için büyük bir mesele olmadığını söylemişti. Lane, sorunun bundan sonra ECB’nin borçlanma maliyetlerini ne kadar hızlı artırması gerektiği olduğunu vurgulamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın