Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Baş Ekonomist Avrupa Merkez Bankası için Asıl Soruyu Açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane, ilk faiz artırımının önemli olmadığını belirterek asıl soruyu açıkladı. İşte ECB ekonomistine göre asıl mesele;
Baş Ekonomist Avrupa Merkez Bankası için Asıl Soruyu Açıkladı!
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Philip Lane, tırmanan enflasyon ortamında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Sonuçta ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere küresel merkez bankaları para politikalarında sıkılaştırma için startı çoktan verirken ECB güvercin duruşunu sürdürmesiyle eleştirilerin hedefi oldu.

Bu ay faize yeşil ışık yaksa da alınan karar ile mevduat faizi yüzde -0,50, ana refinansman faizi yüzde 0,2 ve marjinal fonlama faizi yüzde 0 ile sabit tutuldu.

Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane bugünkü açıklamasında 10 yıldan uzun süredir yapılacak ilk faiz artırımının ECB için büyük bir mesele olmadığını söyledi.

Lane, sorunun bundan sonra ECB’nin borçlanma maliyetlerini ne kadar hızlı artırması gerektiği olduğunu vurguladı.

ECB Baş Ekonomisti Lane, Bloomberg’e verdiği demeçte; “hala verilere bağımlı olmamız gereken büyük konu, faiz oranı normalleşmesinin ölçeği ve zamanlamasıdır” dedi.

Bu arada ECB, normalleşmenin ne anlama geldiğini hiçbir zaman söylemese de Reuters’a konuşan politika yapıcılar, bunun yüzde 1 ile yüzde 1,25 arasında bir politika faizine eşit olduğunu belirtti. Yatırımcılar da bu yıl sonuna kadar Avrupa Merkez Bankası’ndan yaklaşık 90 baz puanlık artışı fiyatlıyor.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan enflasyon, bugün yayımlanan verilerin gösterdiği gibi tırmanışı sürdürüyor. Enerji ve gıda fiyatlarındaki sürekli artış nedeniyle Euro Bölgesi’nde enflasyon Nisan ayında yüzde 7,5 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Lane enflasyonun çok yüksek olduğunu kabul ederken şu ifadeleri kullandı:

“Öte yandan, yüksek enerji fiyatları harcanabilir gelirleri yiyor, tüketimi azaltıyor ve savaşın özellikle nasıl gittiğine bağlı olarak daha düşük yatırım, daha düşük tüketim, güven etkileri ve enerji üzerindeki ekstra baskı açısından bir kapsamı var.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.