Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Panetta: Faiz Oranları Hedeflenen Seviyeye Yaklaştı

Avrupa Merkez Bankası’ndan Fabio Panetta, faiz politikasında sona yaklaştıklarını söyledi. Detaylar geliyor…
ECB/Panetta: Faiz Oranları Hedeflenen Seviyeye Yaklaştı
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, ECB’nin borçlanma maliyetlerini artırmayı bitirmediğini, ancak daha gidecek çok yolu olmadığını söyledi. Panetta açıklamasında, “Bence şimdi çok hızlı gitmenin zamanı değil. Zaten çok yol kat ettik Nihai varış noktasına henüz ulaşmadık ama çok da uzakta değiliz” diye konuştu.

ECB yüksek enflasyonu yüzde 2 olan hedefine indirmek amacıyla, politika faizini 375 baz puan artırdı. Yavaşlayan ancak hala rahatsız edici derecede güçlü olan enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kalan yetkililerin, bu ay ve Temmuz ayında çeyrek puanlık hamlelerle faiz oranlarını yeniden artırması bekleniyor.

Yönetim Konseyi’nin daha güvercin üyelerinden biri olan Panetta, “Enflasyon çok yüksek ama endişelenecek bir şey yok. Parasal sıkılaşmamız önümüzdeki aylarda hissedilecek. İç talebin zayıf kalacağı ve bunun ekonomik aktivitede uzun süreli bir durgunluğa, hatta Euro Bölgesi’nde teknik bir durgunluğa dönüşebileceği ihtimalini göz ardı edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Panetta faiz artışlarının banka kredilerini daha pahalı hale getirdiğini ve bunun da kurumsal ve hanehalkı yatırımlarını etkilediğini belirtti. Para politikasının harekete geçmesinin oldukça uzun zaman aldığını ve reel etkilerinin ekonomide tam olarak hissedilmesi ve enflasyona yansımasının zaman aldığını söyledi.

Panetta’nın açıklamaları, Euro Bölgesi’nde açıklanan Mayıs ayı enflasyon verilerinin ardından geldi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık bazda yüzde 6,1 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu