Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Mayıs Ayı Finansal İstikrar İnceleme Raporunu Yayımladı

Avrupa Merkez Bankası, sıkı para politikası ve düşük piyasa likiditesi sebebiyle emlak piyasasında fiyat düzeltme riskinin arttığı konusunda uyarıda bulundu.
ECB Mayıs Ayı Finansal İstikrar İnceleme Raporunu Yayımladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından bugün Mayıs 2023 Finansal İstikrar İnceleme raporunu yayımladı. Raporda, Euro Bölgesi’nin finansal istikrar görünümün kırılgan olmaya devam ettiği bildirildi. ECB, sıkılaşan para politikası ve düşük piyasa likiditesi sebebiyle emlak piyasasında fiyat düzeltme riskinin arttığını belirtti.

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, fiyat istikrarının kalıcı finansal istikrar için çok önemli olduğuna işaret etti. Ancak yüksek enflasyonu düşürmek için para politikasını sıkılaştırmanın finansal sistemdeki kırılganlıkları ortaya çıkarabileceğini söyledi.

Söz konusu güvenlik açıklarının izlenmesi ve kontrol altına alınması için bankacılık birliğinin tam olarak uygulamasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Euro Bölgesi’ndeki Firmalar Sıkı Finansman Koşullarıyla Karşı Karşıya

Güvenlik açıkları incelendiğinde Euro bölgesi firmalarının daha sıkı finansman koşulları ve belirsiz iş beklentileri ile karşı karşıya olduğu öngörüldü. Bu durumun özellikle pandemiden daha fazla borç ve zayıf kazançla çıkan firmalar için zorlayıcı olabileceği kaydedildi.

Yüksek enflasyonun satın alma gücünü azalttığına işaret edilerek, enflasyonun kredileri geri ödeme gücünü de tehlikeye attığı özellikle düşük gelirli hane halklarını vurduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Başta konut kredisi olmak üzere yeni kredi talebinin, artan faiz oranlarına tepki olarak 2023’ün ilk çeyreğinde keskin bir düşüş yaşadığı vurgulandı.

Son aylarda düşen enerji fiyatlarına değinilen raporda, Euro Bölgesi’ndeki hükümetlerin üzerindeki ek mali desteği finanse etme baskısını azalttığı öne sürüldü. Buna rağmen kamu yetkililerinin hala artan finansman maliyetleriyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Konut Piyasasındaki Fiyat Artışı Azaldı

Euro Bölgesi’nde gayrimenkul piyasalarının bir düzeltme sürecinden geçtiği belirtilen raporda, konut piyasalarındaki fiyat artışlarının son birkaç ayda önemli ölçüde azaldığı ve sektördeki aşırı değerlenmeyi düşürdüğü kaydedildi.

Devam eden düzeltmenin, ticari gayrimenkul sektöründeki çıkarları olan yatırım fonlarının dayanıklılığını test edebileceği tahmin edildi.

Finansal piyasalar ve yatırım fonlarının varlık fiyat ayarlamalarına karşı savunmasız olduğu söylendi. Bu zamana kadar yatırım fonlarının ABD ve İsviçre bankacılık sektörlerindeki krizden büyük ölçüde etkilenmediği vurgulandı. Ancak fonların aniden likiditeye ihtiyaç duyması ve varlıkların hızlı bir şekilde satılmaya zorlaması ile durum değişebileceğinin altı çizildi.

Euro Bölgesi’ndeki Bankalar Sınırlı Risk Sebebiyle Dirençli

Euro Bölgesi’ndeki bankaların, sınırlı riskleri sebebiyle ABD ve İsviçre bankalarındaki streslere karşı da dirençli olduğu vurgulandı. Söz konusu dayanıklılığın son yıllarda düzenleyici ve denetim otoritelerinin çabalarından kaynaklanan güçlü sermayeyle likidite pozisyonları ile desteklendiği paylaşıldı.

Tüm bunlara ek olarak ticari gayrimenkule, küçük firmalara ve tüketici kredilerine maruz kalan kredi portföylerinde aktif kalitesinin bozulduğuna dair işaretlerin olduğu belirtildi. Bu sebeple bankaların kayıpları karşılamak ve kredi risklerini yönetmek için daha fazla fon ayırması gerekebileceği tahmin edildi.

Bahsi geçen bağlamda bankacılık birliğinin tamamlanması ve ortak bir Avrupa mevduat sigortası planının oluşturulmasının elzem olduğu vurgulanan raporda, “Ek olarak, banka dışı finans sektöründeki kırılganlıklar, finansal sisteme olan güveni ve risklere dayanma kabiliyetini daha da artırmak için kapsamlı ve kararlı bir politika tepkisi gerektiriyor.” ifadeleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.