Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde: Avrupa Kritik Bir Kavşakta

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ekonomideki son duruma ilişkin görüşlerini paylaştı. Ayrıntılar şöyle…
ECB/Lagarde: Avrupa Kritik Bir Kavşakta
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’nın şu anda kritik bir kavşakta olduğunu, küreselleşmeden kurtulmanın, demografinin ve karbonsuzlaşmanın ufukta belirdiğini söyledi.

Küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne dair artan işaretler olduğuna dikkat çeken Lagarde, çalışma çağındaki nüfusundaki sürekli bir düşüşün, her yıl artan iklim felaketlerinin yanı sıra 2025 gibi erken başlamaya hazır göründüğünü belirtti.

Açılış konuşmasında Lagarde, “Yeni ticaret engelleri ortaya çıktıkça tedarik zincirlerini yeniden değerlendirmemiz daha güvenli, daha verimli ve evimize daha yakın olan yeni zincirlere yatırım yapmamız gerekecek” ifadelerine yer verdi.

Toplumları yaşlandıkça, daha az işçiyle daha fazla çıktı üretebilmek için yeni teknolojiler kullanılması gerekeceğini vurgulayan Lagarde, “Dijitalleşme yardımcı olacaktır. İklimimiz ısındıkça, yeşil geçişi daha fazla gecikmeden ilerletmemiz gerekecek.” diye konuştu.

Lagarde, tahminlere göre bloğun planlanan yeşil geçişinin, on yılın sonuna kadar her yıl 620 milyar euro ek yatırım gerektireceğini ve dijital geçiş için yılda 125 milyar euro daha gerektiğini gösterdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hükümetlerin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek borç seviyelerine sahip olduğunu ve Avrupa’nın kurtarma fonlarının 2026’da sona ereceğini sözlerine ekledi. ECB tarafından başlatılan sıkılaştırma döngüsü ile faiz oranları yüzde 4,50 seviyesine kadar çıkarıldı.

Buna rağmen enflasyon ECB’nin yüzde 2 hedefinin üzerinde olmaya devam ediyor. Bugün açıklanan rapora göre Ekim ayı enflasyonu Euro Bölgesi’nde yıllık bazda yüzde 2,9 olarak gerçekleşti ve iki yılın en düşük seviyesi görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın