Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Enflasyonu Anlamak için Yapay Zekadan Yararlanmak İstiyor

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak adına yapay zekanın olası rolünü araştırıyor.
ECB Enflasyonu Anlamak için Yapay Zekadan Yararlanmak İstiyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yıllardır fiyat baskılarını küçümsedikten ve tarihindeki en agresif politika sıkılaştırmasına başlamasının ardından, yapay zekanın enflasyon anlayışını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.

Halihazırda yapay zeka kullanan firma kitlelerine katılan ECB, politika kararları için daha iyi analizler üretmek amacıyla kamu fiyat verileri, kurumsal istatistikler, haber makaleleri ve banka denetim belgeleri de dahil olmak üzere milyonlarca veri noktasını işlemenin ve analiz etmenin yollarını inceliyor.

ECB tarafından yayınlanan blog yazısında, “Yapay zeka, bu zengin veriyi toplamamız, temizlememiz, analiz etmemiz ve yorumlamamız için bize yeni yollar sunuyor. Böylece içgörüler istatistik, risk yönetimi, bankacılık denetimi ve para politikası analizi gibi alanların çalışmalarına katkıda bulunabilir.” ifadelerini kullandı.

ECB yıllardır enflasyonu olduğundan düşük seviyelerde tahmin etti ve bazı politika yapıcılar bu öngörüler sorgulandı. Yazıda çeşitli yapay zeka girişimleri arasında bankanın fiyat belirleme davranışı ve enflasyon dinamikleri konusundaki anlayışını derinleştirme isteğine yer verdi.

ECB veri kazıma yöntemiyle çok sayıda gerçek zamanlı fiyat verisi toplayabilir ancak rakamlar yapılandırılmamış ve enflasyonun hesaplanması için uygun olmayabilir. Bu nedenle ECB, verileri yapılandırmak ve analizini geliştirmek için yapay zekadan yararlanmak istediğini söyledi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Son açıklanan rakamlara göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. Bu, enflasyonun ECB’nin yüzde 2 hedefinin çok üzerinde kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Yüksek enflasyonu dizginlemek adına ECB, son toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha gerçekleştirdi ve oranları yüzde 4,50 seviyesine çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu