Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Enflasyonu Anlamak için Yapay Zekadan Yararlanmak İstiyor

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak adına yapay zekanın olası rolünü araştırıyor.
ECB Enflasyonu Anlamak için Yapay Zekadan Yararlanmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yıllardır fiyat baskılarını küçümsedikten ve tarihindeki en agresif politika sıkılaştırmasına başlamasının ardından, yapay zekanın enflasyon anlayışını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.

Halihazırda yapay zeka kullanan firma kitlelerine katılan ECB, politika kararları için daha iyi analizler üretmek amacıyla kamu fiyat verileri, kurumsal istatistikler, haber makaleleri ve banka denetim belgeleri de dahil olmak üzere milyonlarca veri noktasını işlemenin ve analiz etmenin yollarını inceliyor.

ECB tarafından yayınlanan blog yazısında, “Yapay zeka, bu zengin veriyi toplamamız, temizlememiz, analiz etmemiz ve yorumlamamız için bize yeni yollar sunuyor. Böylece içgörüler istatistik, risk yönetimi, bankacılık denetimi ve para politikası analizi gibi alanların çalışmalarına katkıda bulunabilir.” ifadelerini kullandı.

ECB yıllardır enflasyonu olduğundan düşük seviyelerde tahmin etti ve bazı politika yapıcılar bu öngörüler sorgulandı. Yazıda çeşitli yapay zeka girişimleri arasında bankanın fiyat belirleme davranışı ve enflasyon dinamikleri konusundaki anlayışını derinleştirme isteğine yer verdi.

ECB veri kazıma yöntemiyle çok sayıda gerçek zamanlı fiyat verisi toplayabilir ancak rakamlar yapılandırılmamış ve enflasyonun hesaplanması için uygun olmayabilir. Bu nedenle ECB, verileri yapılandırmak ve analizini geliştirmek için yapay zekadan yararlanmak istediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Son açıklanan rakamlara göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. Bu, enflasyonun ECB’nin yüzde 2 hedefinin çok üzerinde kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Yüksek enflasyonu dizginlemek adına ECB, son toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha gerçekleştirdi ve oranları yüzde 4,50 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın