Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanından Enflasyon Uyarısı: Fiyatlar Hızlı Artıyor

ECB Başkanı Lagarde, fiyat artışlarının hızına dikkat çekti ve enflasyonun olumsuz etkilenebileceğini belirtti. Detaylar şöyle...
ECB Başkanından Enflasyon Uyarısı: Fiyatlar Hızlı Artıyor
HABER GİRİŞ

ECB Başkanı Christine Lagarde, Euro bölgesi ücretlerin sanıldığından daha hızlı arttığını ve Avrupa Merkez Bankası’nın bunun zaten yüksek olan enflasyonu artırmasını engellemesi gerektiğini söyledi.

ECB, enflasyonda tarihi bir artışı durdurmak amacıyla Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını toplam 2,5 puan artırdı ve daha uzun vadeli enflasyon hedefi yüzde 2’nin üzerine çıkmaya başladığından sonraki birkaç toplantısında daha fazla politika sıkılaştırma sinyali verdi.

Lagarde açıklamasında, “Ücretlerin muhtemelen beklenenden daha hızlı arttığını biliyoruz. Enflasyonist beklentilerin kontrolden çıkmasına veya ücretlerin enflasyonist bir etkiye sahip olmasına izin vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Lagarde sözlerinin devamında, ECB’nin enflasyonu mevcut yüzde 10’luk orandan yüzde 2’ye düşürmek için gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı. ECB Başkanı esas olarak mali tedbirler ve ücret dinamikleriyle ilgili olan iç nedenlerin enflasyonun yerleşikleşmesine yol açmamasına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Lagarde, bloğun artan enerji maliyetlerinin neden olduğu beklenen kış durgunluğunun, ek şoklar olmaması koşuluyla kısa ve sığ olacağını da sözlerine ekledi. Benzer açıklamalar geçtiğimiz günlerde ECB üyesi Isabel Schnabel tarafından da dile getirilmişti.

GCM Yatırım Banner

Schnabel, daha fazla faiz artırımı için hazır olunması gerektiğini belirterek, bunun için enflasyondaki görünümü takip edeceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.