Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD: Türkiye’nin Büyüme Tahmini Artırılacak

EBRD Bölgesel Başekonomisti Kelly, Türkiye'nin ekonomide aldığı kararların yatırımcıların onayını aldığını söyleyerek büyüme tahminin artacağını açıkladı.
EBRD: Türkiye’nin Büyüme Tahmini Artırılacak
HABER GİRİŞ

Seçimlerden sonra ekonomide atılan adımların yanında bu hafta içinde açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi arttı. Hal böyle olunca konuya yönelik önemli kuruluşlardan ve isimlerden değerlendirmeler gelmeye başladı. Bunlardan biri olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de son dönemde istikrar sağlayıcı normalleşme (Ortodoks) adımlarının olumlu sonuçların görüldüğünü açıkladı.

Art arda önemli faiz artırımları, likidite ve kredinin sıkılaştırılması ile ekonomide verilen vaatlerin yerine getirilmesi yatırımcının onayın aldığını söyledi.

Kelly, bu onayın sermaye girişindeki artış, kredi risk primi (CDS) ve devlet tahvili getirilerindeki düşüş ile ortaya konulduğunu aktardı.

Mevut politikanın sürdürülmesiyle Merkez Bankası’nın kredibilitesinin artacağını ve enflasyon beklentileri daha fazla sabitleneceğini vurguladı. Bu gelişmeler ile orta vadede enflasyonun düşürülmesinin sağlanacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’nin Büyüme Tahmini Artırılacak”

Türkiye’nin büyüme rakamlarına değinen Kelly, Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu kapsamında Türkiye’nin büyüme tahmininin artırılacağını söyledi.

Mayıs ayında yayınlanan son tahminin Türkiye’nin yüzde 2,5 oranında büyümesi yönünde olduğunu, bu tahminin yaklaşık 1 puan yükseleceğini tahmin etti.

Kelly, TL’nin son dönemde değer kaybı yaşamasına rağmen Türk bankalarını, sermaye seviyeleri ve varlık kaliteleriyle iyi bir görünüm sergilediğini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.