Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD Deprem Bölgesindeki KOBİ’leri İlgilendiren Program Başlatıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), deprem bölgesindeki KOBİ’ler için yardım ve hibe programı başlatacak. Detaylar haberde...
EBRD Deprem Bölgesindeki KOBİ’leri İlgilendiren Program Başlatıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’nin depremden etkilenen bölgesinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) yardımcı olmak amacıyla Yeniden Yapılanma Yardımı ve Hibe programı başlatacağını duyurdu.

Önemli sayıda küçük işletme, 11 ili vuran felaketin ardından hâlâ zorluk yaşıyor ve pek çoğu hâlâ faaliyetlerine devam edemiyor.

Program, işletmelerin hasarlı binaları, üretim varlıklarını ve altyapıyı yeniden inşa etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. EBRD, her işletmeye yeniden inşa ve onarım maliyetlerinin yüzde 85’ini kapsayan, maksimum 60.000 euro tutarında bir hibe sağlayacak.

Hibe destek paketinin bir parçası olarak KOBİ’ler, EBRD’nin Küçük İşletmelere Yönelik Tavsiye programı aracılığıyla yönlendirilen danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabilecek. Böylece KOBİ’lerin hasar ve yeniden inşa ihtiyaçlarını daha iyi değerlendirmelerine olanak sağlanacak.

Japonya Tarafından Desteklenecek

Program ile daha iyi bir şekilde yeniden inşa etme ilkesine göre büyüme ve artan verimlilik fırsatlarının belirlenmesi amaçlanıyor. Japonya Maliye Bakanlığı’ndan maddi destek alan program, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Adana’da uygulanacak.

GCM Yatırım Banner

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner açıklamasında, “Bölgeye yaptığımız ziyaret, depremin küçük işletmeler üzerinde yıkıcı bir etki yarattığını, onları önemli mali kayıplar ve operasyonel aksaklıklar, altyapı hasarları, finansal sıkıntılarla boğuşmaya bıraktığını çok açık bir şekilde gösterdi.” ifadelerini kullandı. ,

Tuerkner, yeniden yapılanma hibeleri aracılığıyla, yeni KOBİ programının yalnızca küçük işletmelerin faaliyetlerine devam etmesine yardımcı olmakla kalmayacağını, aynı zamanda entegre danışmanlık desteği yoluyla daha sürdürülebilir bir yeniden yapılanma ve sağlam bir toparlanmayı teşvik edeceğini sözlerine ekledi.

EBRD, Türkiye’de 2009’dan bu yana başta özel sektör olmak üzere 18 milyar euronun üzerinde yatırım yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın