Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düşük Faizli Konut Kampanyası için Geri Sayım Başladı!

Düşük faizli, Hazine destekli yeni konut kampanyası için başvurular yarın başlıyor. Kampanyanın detayları ve başvuru koşulları haberimizde;
Düşük Faizli Konut Kampanyası için Geri Sayım Başladı!
Yorum

Konut piyasasındaki durgunluğa çözüm olarak getirilen düşük faizli konut kampanyası için başvurular yarın başlıyor. “Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası” başlığıyla duyurulan Yeni Evim Programı’ndan, ilk evini almak isteyen vatandaşlar faydalanacak.

81 ili kapsayan kampanyada bankaların yüzde 1’in altında faizle vereceği konut kredileri illere göre değişecek.

Bu kapsamda kredi üst limiti İstanbul için 5 milyon lira; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla için 3 milyon lira ve diğer kentler için 2 milyon lira olacak.

Bankaların tüketicilere vereceği konut kredilerinde miktara göre faiz oranında değişiklik olacak.

Buna göre faiz oranları 2 milyona kadar olan kredilerde yüzde 0,69, 2-4 milyon arası kredilerde yüzde 0,79 ve 4-5 milyon lira arası kredilerde yüzde 0,99 şeklinde uygulanacak.

15 yıla uzanan kredi ödeme takviminde ilk 3 yıl Hazine destekli ödeme kolaylığı sağlanacak. Konut bedeli için peşinat yüzde 10’u, taksit tutarları hane gelirinin yüzde 40’ını aşmayacak.

Kampanyada Yaş Sınırı Olmayacak

Kampanya için yaş şartı olmamakla birlikte kredi başvuruları için reşit sayılan vatandaşlar kampanyadan yararlanabilecek.

Kampanyadan faydalanmak isteyenlerden ev sahibi olmama koşulu aranacak. Ayrıca eşlerden birinin konutu olması halinde de kişinin başvuru hakkı olmayacak.

Aynı sınırlama hanede bulunan ve sigorta kaydı olan 18 yaşını geçmiş çocuklar için geçerli olmayacak.

Bu şartları taşıyan çocuklar ebeveynlerinin konut sahibi olma durumlarına bakılmaksızın kampanyadan faydalanabilecek.

Bazı İller için İkamet Şartı Olacak

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’dan ev almak isteyenlerden 1 yıllık ikamet şart istenecek. Bu iller dışından ev almak isteyenlerden ikamet şartı aranmayacak.

Miras yoluyla üzerinde ev bulunanlar kampanyaya başvuru yapabilecek. Son bir yılda ev satan biri ise kampanyadan yararlanamayacak.

Alınan konut 5 yıl boyunca satışa çıkarılamayacak, yeni evde bir yıl ikamet etme şartı olacak.

Konutların Bankalarla Garantörlük Sözleşmesi Zorunluluğu Olacak

Kampanya kapsamına alınacak konutların bankalarla garantörlük sözleşmesi zorunluluğu bulunacak.

Sözleşmesi olan ve bitmiş ya da inşaatı bitmeye yakın durumda olan evlere talep edilecek. Kampanyaya sadece sıfır evler dahil olacak.

Projeye ilişkin detaylar yarın faaliyete geçecek olan internet sitesinde kamuoyuyla paylaşılacak ve başvurular yarından itibaren alınmaya başlanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu