Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Ekonomisinde Resesyona İlişkin Çin Yorumu!

FED, tırmanan enflasyon, dev bankaların mevduatlarına ilişkin tahminler… ABD için ufukta resesyon görünürken son durum Çin haber kanalı tarafından değerlendirildi.
Dünyanın En Büyük Ekonomisinde Resesyona İlişkin Çin Yorumu!
HABER GİRİŞ

IMF (Uluslararası Para Fonu) yayımladığı son ekonomik tahminlerinde dünyanın çoğu ülkesi için ekonomik büyüme tahminini düşürdü.

Dünyanın en büyük ekonomisi için de durum değişmedi. ABD’nin büyüme tahmini 2022 ve 2023 için sırasıyla yüzde 3,7 ve yüzde 2,3 olarak belirtildi.

FED’in daha hızlı sıkılaştırma politikası, artan enflasyon ve savaşın getirdiği belirsizliklerle yakın vadeli görünüm karardı.

Deutsche Bank, FED aşırı enflasyonu bastırmaya çalışırken işsizlik oranının yüzde 5,1’e yükselmesiyle birlikte 2023 için ABD resesyonunu tahmin eden ilk büyük banka oldu. Ardından birçok kurum ve uzman ekonomi için durgunluk riskini dile getirdi.

Çin’in önde gelen haber kanallarından CGTN de bugün ABD için resesyon riskini yeniden gündeme taşıdı.

GCM Yatırım Banner

Çin Haber Kanalından ABD Ekonomisine İlişkin Değerlendirme!

CGTN’nin BizBeat isimli programında Aaron Liu, yaklaşan bir resesyona ilişkin endişeler artarken Wall Street’teki karamsarlığa dikkat çekti.

Karamsarlığın sadece yatırımcılarla sınırlı olmadığını aslında milyarderler, FED yetkilileri ve hatta yatırım bankaları arasında yaygın olduğunu dile getirdi. Hepsinin ABD ekonomisinin 2023’de duvara toslayabileceği konusunda uyarıda bulunduğunu ekledi.

ABD ekonomisi için dikkat başka yöne çeken açıklamaları ele alan Aaron Liu, IMF’nin ABD için büyüme tahminini düşürdüğünü anımsattı. IMF’nin tahminini öncekine kıyasla 0,3 puan düşürdüğünü ekledi.

Bununla birlikte Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers’ın yaptığı bir açıklamada şu andaki ekonomik durumun ABD tarihindeki resesyonlar öncesinde yaşananları çağrıştırdığını belirttiğini söyledi.

Summers, son 75 yıldır, enflasyon ne zaman yüzde 4’ü aşsa ve yüksek işsizlikle birleşse, ABD ekonomisinin iki yıl içinde resesyona girdiğini aktardı. Aaron Liu, bu noktada şöyle devam etti:

“Yani tarih tekerrür mü edecek? Bugün ABD enflasyonu neredeyse yüzde 8 ve işsizlik Mart’ta yüzde 3,6’ya düştü. Dolayısıyla uzmanlar ABD’nin gelecek yıl resesyona girmesi için yüzde 80 olasılık görüyor. Ancak resesyon korkuları sadece büyüme ve enflasyon korkularına dayanmıyor. Aynı zamanda kilit bir ekonomik gösterge olan banka mevduatlarının gelecek birkaç çeyrekte sert düşebileceğine ilişkin kaygılar da var. Ve bu 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ABD’de olmayan bir şey.”

Geçen 2 ay içinde uzmanların en büyük bankalara ilişkin mevduat tahminlerini düşürdüğünü söyledi. Liu, çoğu ekonomik tahmincinin FED’in son hamlelerinin de yaklaşan bir resesyon işareti olduğunu belirttiğini vurguladı.

Şu an pandemi kısıtlamaları azalırken ve enflasyon son 40 yılın yükseğindeyken FED’in zorlu bir görevle karşı karşıya olduğunu belirtti.

FED’in oranları artırıp nicel genişlemeyi sonlandırma hedefinin yanına ekonomik büyümeyi yatıştırma ve enflasyonla mücadele etme hedeflerine atıfta bulundu. Ve hepsini ekonomik bir durgunluğa yol açmadan yapması gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.