Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya’dan Türkiye’ye Yardım Yağdı!

Türkiye’nin deprem felaketiyle karşı karşıya kalmasının ardından tüm dünya seferber oldu. Çok sayıda ülkenin yardım ekipleri Türkiye’ye geldi.
Dünya’dan Türkiye’ye Yardım Yağdı!
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta dün meydana gelen ve 9 ile yayılan depremin yarattığı hasar çok sayıda ülkeyi harekete geçirdi. Türkiye’nin dördüncü seviye alarmı altıncı seviyeye çıkarmasının ardından yurt dışından yardım yağdı.

NATO, Avrupa Birliği (AB) gibi uluslararası kuruluşların yanı sıra 45 ülkenin yardım teklifini duyurmasının ardından bugün ilk destekler geldi. Azerbaycan ve Japonya’nın gönderdiği arama kurtarma ekipleri Türkiye’ye ulaşmaya başladı.

Arama kurtarma köpeklerinin de dahil olduğu Amerikalı teknik ekibin Türkiye için yola çıkmaya hazırlandığının duyurulmasının ardından diğer ülkeler de Türkiye’ye ekiplerini gönderdiğini açıkladı.

Çin 200 Bin Doları Aşkın Mali Yardım Paketi Sundu

Çin’in 8 kişilik tecrübeli arama kurtarma ekibi, bir özel eğitimli köpek, kurtarma radarı ve enkaz keski araçları yola çıktı. Çin’in destek ekibinin yarın öğle saatlerinde Türkiye’ye ulaşması planlanıyor.

Uluslararası yardımlarda personel ve teknik desteğin yanı sıra maddi yardımların da yapılacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Pekin yönetimi, acil durum insani yardım mekanizmasını devreye sokarak, Türkiye’ye 5,8 milyon dolara tekabül eden 40 milyon yuanlık acil durum mali yardım paketi sağlayacak. Ek olarak Kızılay’a 200 bin dolarlık acil durum insani yardım paketi sunulacak.

Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (CIDCA) Başkan Yardımcısı Dıng Boqing, ilerleyen günlerde de gerekli görülürse mali desteklerin süreceğini bildirdi.

Çin’den afet bölgelerine gönderilen uyku tulumu, battaniye gibi yardım malzemelerinin de bugün afetzedelere ulaştırılacağını aktardı.

Almanya’nın “Hızlı Kurtarma Ekibi” Yolda

Almanya, “hızlı kurtarma ekibi” olarak bilinen 41 görevli ve 7 özel eğitimli köpeğin yola çıktığını duyurdu.

Köln-Bonn Havalimanı’ndan özel uçakla hareket eden ekip, Gaziantep’e gelecek. 100 saat görev almayı planlayan ekip, gelişmelere göre 2 hafta boyunca Türkiye’de kalacak.

Kuzey Kıbrıs 2 Gemi Gönderdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), eczane ürünleri, gıda, ısıtıcı, çadır, battaniye ve kıyafet başta olmak üzere 200 tona yakın insani yardım malzemelerini 2 gemiye yükledi.

Girne Limanı’ndan hareket eden gemiler, Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşacak.

Pakistan Günlük Havayolu Yardımları Yapacak

Türkmenistan, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amanneperov ile birlikte kurtarma ekibi ve insani yardım taşıyan uçağı gönderdi.

Pakistan, 25 ton yardım malzemesi ve 50 kişilik arama kurtarma ekibini Adana’ya gönderdi. Ekibin içerisinde, sağlık ekibinin yanı sıra eğitimli köpek de yer aldı.

Yardım malzemelerine ek olarak, 30 yataklı mobil hastane de gönderildi. Günlük yapılacak havayolu yardımlarında yarından itibaren 15 tonluk insani yardım malzemesi gönderilecek.

Katar 10 Bin Konteyner Ev Gönderecek

Meksika 145 kişilik, Macaristan 55 kişilik ve Malta 32 kişilik aramak kurtarma ekibi gönderdi. Ayrıca Malta’dan gelen ekiple birlikte 5,5 tonluk, Macaristan’dan ise 90 tonluk insani yardım malzemesi yollandı.

Makedonya, 40 kişilik arama kurtarma ekibinin yanı sıra 6 araç, 2 itfaiye aracı ve afetzedeler için insani yardım gönderdi.

Bulgaristan’ın toplam 59 personeli, 13 araçla birlikte Türkiye’ye ulaştı. Katar ise Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenlere 10 bin konteyner ev gönderecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.