Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devinde Gaz Endişesi: Şiddetli Şekilde Hissedilecek

Savaşın etkilerini ağır şekilde hisseden Avrupa ülkelerinde kaygılar her geçen artıyor. Almanya’daki yetkililer endişeli. İşte detaylar;
Dünya Devinde Gaz Endişesi: Şiddetli Şekilde Hissedilecek
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri küresel çapta etki eden enerji krizi özellikle Avrupa ülkeleri için büyük kaygılara işaret ediyor. Dünyanın en büyük güçlerinden biri olan Almanya’da gaz sıkıntısı ile ilgili konular gündemden düşmüyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlara enerji arzını keserek karşılık veren Rusya’nın hamleleri, karşısında duran ülkeleri zor durumda bırakıyor.

Alman Federal Ağ Ajansı Başkanı Klaus Müller, Süddeutsche gazetesine verdiği demeçte Almanya’da enerji tasarrufu yapılmadığını, geçen yıla göre sadece yüzde 5’lik bir tasarruf artışının söz konusu olduğunu belirtti. Bunun yeterli olmadığını vurgulayan Müller, gaz tüketimi konusunda şuan için alarm verilmesine gerek olmadığını, fakat yeni yılın ilk aylarda durumun bu şekilde devam edemeyeceğini söyledi.

Sanayideki tasarrufların düştüğünü, elektrik üretebilmek için çok fazla gazın kullanıldığını kaydetti. Ocak ve Şubat aylarının Aralık ayına göre daha soğuk geçtiğine dikkat çekti. Söz konusu kışın sert geçeceği aylarda gazın hızla tükenebileceğini ifade etti.

2023-2024 sürecinde kış mevsiminin daha fazla zorluk getireceğini söyleyen Müller, “İkinci kışın birincisinden daha sert olacağından biz de endişe duyuyoruz.” dedi.

Yazın depoları Rus gazı olmadan doldurmaları gerektiğini, insanların enerji krizinin maliyetini ciddi şekilde hissedeceğini vurguladı. Kasım ortasında yüzde 100 doluluk oranına sahip depolama tesislerinde Aralık ayında oranın 87,96’ya düştüğünü dile getirdi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.