Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Türkiye için Dikkat Çeken Rapor

Küresel Ekonomik Görünüm raporunu paylaşan Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü ve enflasyona dikkat çekti. İşte detaylar;
Dünya Bankası’ndan Türkiye için Dikkat Çeken Rapor
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası, 11 Haziran’da paylaştığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda hem Türkiye hem de küresel ekonomiye yönelik beklentilerine yer verdi. Raporda küresel ekonomi için 2024 büyüme tahmini yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltildi.

Türkiye için 2024-2025 yılları için büyüme tahminini aşağı yönlü güncelleyen Dünya Bankası, 2024 beklentisini yüzde 3,1’den yüzde 3’e, 2025 yılı için ise yüzde 3,9’dan yüzde 3,6’ya indirdi. 2026’da ise büyüme oranının yüzde 4,3 ile toparlanacağı öngörüldü.

Enflasyon Beklentisi

Raporda 2024 ve 2025 için büyüme tahminlerindeki revizenin gerekçesi olarak para politikasının gecikmeli etkileri ve tüketimin sıkılaştırılması gösterildi.

Dünya bankası Türkiye’de enflasyonun Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde kalmaya devam edeceğini ve 2025’te yaklaşık yüzde 29’a gerileyeceğini kaydetti.

Mali açığın, 2023’te Şubat ayında gerçekleşen depremlerin etkisiyle yüksek kalmaya devam edebileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gün içinde Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile bir araya gelmişti. Görüşmede Türkiye ekonomisindeki gelişmeler masaya yatırıldı.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.