Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Türkiye Açıklaması: Büyüme Tahmini Mesajı

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye'nin yakın zamanda aşağı yönlü revize edilen 2024-2025 büyüme tahminlerini de yeniden yukarı revize edilebileceğinin sinyalini verdi.
Dünya Bankası’ndan Türkiye Açıklaması: Büyüme Tahmini Mesajı
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, cnbce.com’un sorularını yanıtladı. Lopez, Türkiye’nin enflasyonla mücadele konusundaki adımlarını olumlu bulduğunu belirtti. Bakan Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Karahan’ın enflasyonun zirveye ulaştığı yönündeki görüşlerine katıldığını ifade etti.

Lopez, Türkiye’nin 2024-2025 büyüme oranlarına dair yakın zamanda yapılan aşağı yönlü revizyonların ardından ilk çeyrek büyüme rakamlarının yüksek gelmesiyle yeni bir revizyonun gerekebileceğini belirtti. Bu değerlendirmenin şu anda yapıldığını söyleyen Lopez, olumsuz bir gelişme olmazsa Dünya Bankası’nın büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize edeceğini ekledi. Buna karşın büyüme dağılımındaki eşitsizliğe dikkat çekti.

Lopez, vergi reformlarına ilişkin olarak, hükümetin vergi sisteminin verimliliğini ve adaletini artırma çabalarının takdir edilmesi gerektiğini ancak reform teklifinin ayrıntılarının henüz netleşmediğini belirtti. Dolayısıyla, yapılacak yorumların spekülasyon olacağını vurguladı.

Türkiye’nin ekonomik dönüşüm sürecinde tarım sektörünün ağırlık kaybedip, imalat ve hizmet sektörlerinin önem kazandığını ve bunun eşitsizliğe katkıda bulunduğunu belirten Lopez, yüksek enflasyonun yoksul kesimleri olumsuz etkilediğini ve enflasyonu düşürmenin hem büyüme hem de gelir eşitsizliği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 38 olduğunu anımsatan Lopez, Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyonla mücadelede en kötü dönemin geride kaldığı yönündeki açıklamalarına katıldığını söyledi. Dünya Bankası’nın 2024 yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 43 olduğunu ancak büyüklük sıralamasının birbirine yakın olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Son olarak, Türk Lirası’nın istikrarı konusuna değinen Lopez, Merkez Bankası’nın bu konuda dikkatli davrandığını ve döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak doğru dengeyi sağlamaya çalıştığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın