Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Afrika’da Büyük Yatırım Fırsatı Görüyor

Dünya Bankası’nın özel sektör kolu olan Uluslararası Finans Kurumu, Afrika’da potansiyel görüldüğünü bildirdi.
Dünya Bankası Afrika’da Büyük Yatırım Fırsatı Görüyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) üst düzey yetkilileri, Dünya Bankası’nın özel yatırım kolunun Afrika’daki yatırımı artırmak ve kıtada girişimciliği ve dijital dönüşümü desteklemek için büyük bir potansiyel gördüğünü söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta, rakip Çin’in yıllarca süren saldırılarının ardından ABD ile Afrika arasındaki ticari bağları güçlendirmeyi amaçlayan 45 Afrikalı ulusal liderin katıldığı üç günlük bir zirveye ev sahipliği yaptı.

IFC İdari Direktörü Makhtar Diop, kıta genelinde ekonomik büyümeyi ve istihdam yaratmayı desteklemek için girişimcileri acilen ihtiyaç duyulan finansmanla eşleştirmeye yardımcı olduklarını ve Afrika ülkeleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Afrika Ekonomisi Hızlı Büyüyor

Diop açıklamasında, “Afrika, insanların hayatlarını daha iyi hale getirebilecek yenilikçi teknoloji çözümleriyle dolup taşıyor. Sağlık teknolojisinden fintech’e kadar her alanda yeni iş modellerinde ve platformlarda bir artış gördük.” ifadelerini kullandı.

Hedefin, Afrika için dünyanın geri kalanına da ihraç edilebilecek yerli yenilikçi çözümler geliştirmek olduğunu söyledi. Afrika girişimciliğine ve dijital dönüşüme desteğin, kıtada ve ötesinde ekonomik büyüme, istihdam yaratma ve dayanıklılık için çok önemli olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

IFC’nin yıkıcı teknolojiler küresel direktörü William Sonneborn, 18 yaşın altındaki 1,4 milyar nüfusa sahip Afrika’nın dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden bazılarına ev sahipliği yaptığını söyledi.

‘ABD Fırsatı Kaçırmamalı’

Sonneborn, Afrika’nın ABD ürün ve hizmetleri için geleceğin pazarı olduğunu ve bu nedenle aktif olunmazsa büyük bir fırsatı kaçacağını söyledi.

Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’daki risk sermayesi ekosistemlerini teşvik edecek 225 milyon dolarlık yeni bir platformun, bu alanda çok az geçmişe sahip ülkelerdeki potansiyel girişimciler için daha fazla fırsat yaratmaya yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Finansman eksikliği gibi sorunları çözmenin, Afrika genelinde yeniliği destekleyebileceğini ve ülkelerin kendilerini ucuz üretim sahaları olarak konumlandırmak yerine daha kazançlı hizmetlere odaklanmalarına izin verebileceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.