Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası, ABD’nin İtirazlarına Rağmen Çin’e Borç Vermeyi Onayladı

Dünya Bankası, Çin’e Haziran 2025’e kadar her yıl 1 milyar dolar ila 1.5 milyar dolar arasında düşük faizli kredilerde yardım etmek için yeni bir planı kabul ettiğini açıkladı.
Dünya Bankası, ABD’nin İtirazlarına Rağmen Çin’e Borç Vermeyi Onayladı
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası, Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin’e Haziran 2025’e kadar her yıl 1 milyar dolar ila 1.5 milyar dolar arasında düşük faizli kredilerde yardım etmek için yeni bir planı kabul ettiğini bildirdi. Dünya Bankası’nın kararı, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile pek çok ABD’li milletvekilinin itirazlarına rağmen geldi.

Mnuchin ABD Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki bir oturumda, Hazine’nin kuruldaki temsilcisinin Çarşamba günü plana itiraz ettiğini belirterek Dünya Bankası’nın Çin’i düşük ve orta gelirli ülkeler için imtiyazlı kredi programlarından “mezun etmesini” istediğini söylemişti.

Beş yıllık borç verme stratejisi planı, Perşembe günü Dünya Bankası yönetim kurulunun Çin’in yapısal ve çevresel reformları için geniş destek vermesi üzerine açıklandı.

Dünya Bankası Çin 1 ila 1.5 Milyar Dolar Dünya Bankası, 2018 yılında kabul edilen 13 milyar dolarlık sermaye artırımı altında yapılan reformlar doğrultusunda borç vermesinin ülke ortaklık çerçevesi planı üzerinden düşeceğini bildirdi. Dünya Bankası, 30 Haziran tarihinde sona eren 2019 mali yılında Çin’e 1.3 milyar dolar borç vermişti ki 2017 mali yılında rakam 2.4 milyar dolardı. Yeni planın, kredi vermeyi önceki beş yıllık ortalama 1.8 milyar dolar seviyesinden kademeli olarak düşmeye çağırdığı aktarıldı.

Dünya Bankası planında; “Borç verme seviyeleri, proje hazırlığına dayanan normal boru hattı yönetimi nedeniyle yıldan yıla dalgalanma gösterebilir” dedi.

Dünya Bankası Borç Seviyeleri Yıldan Yıla Dalgalanabilir Ayrıca Pekin’in Dünya Bankası’nın Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası bölümünden devam eden finanse istediğini ekledi. Yine de borç vermedeki düşüş, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin için yeterli olmadı ki kendisi Çin’in böyle bir uluslararası yardım için çok zengin olduğunu savundu.

ABD’li milletvekilleri ayrıca, Dünya Bankası’ndan Çin’e verilen ABD vergi mükellefi fonlarının insan hakları ihlallerini ve ABD ile haksız ekonomik rekabetin oluşmasını sağlayacağını öne sürdü. ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Charles Grassley de Perşembe günü Dünya Bankası’nın borç planını eleştirirken Sincan’daki insan hakları ihlallerine atıfta bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın