Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dört Sosyal Medya Uygulaması AB’ye Şikayet Edildi

Avrupa Tüketici Birliği, AB Komisyonu ve tüketici koruma makamlarına Instagram, YouTube, TikTok ve Twitter’ı yanıltıcı kripto varlık tanıtımlarında bulundukları için şikayet etti. Detaylar haberde...
Dört Sosyal Medya Uygulaması AB’ye Şikayet Edildi
HABER GİRİŞ

Brüksel merkezli Avrupa Tüketici Birliği (BEUC), bugün resmi sitesinden yaptığı açıklamada dokuz üye ülke ile birlikte (Danimarka, Fransa, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Portekiz, Slovakya ve İspanya) Instagram, YouTube, TikTok ve Twitter’ı kripto varlıkları hakkında yanıltıcı reklam yaptıkları gerekçesiyle AB Komisyonu ve tüketici koruma makamlarına şikayet ettiklerini açıkladı.

Buna göre söz konusu açıklamada bu sosyal medya şirketlerinin, kripto varlıklarının yanıltıcı reklamlarının platformlarında çoğalmasına izin vermekten sorumlu oldukları belirtildi.

Bu durumun tüketicileri olumsuz etkileyerek önemli miktarda para kaybına maruz bıraktığı aktarıldı. Ayrıca haksız bir ticari uygulama oluşturduğu kaydedildi.

Spekülatif doğası nedeniyle kripto, pek çok tüketici için uygun olmayan oldukça riskli bir yatırım ürünü olmaya devam ettiği vurgulandı.

“Hızlı Zengin Olma Vaatleri  Tüketicileri Zarara Uğratıyor”

BEUC Genel Direktörü Monique Goyens konuya dair açıklamada bulunarak sosyal medyadaki reklamlarla hızlı zengin olma yatırımlarının vaat edildiğini söyledi. Bunun tüketicileri zarara uğrattığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Goyens, yakında Kripto Varlıklar Yönetmeliği’nde düzenleme yapılacağını fakat bunun kripto reklamlarından yararlanan sosyal medya şirketleri için geçerli olmadığı ifade edildi.

Bu durumdan dolayı Instagram, YouTube, TikTok ve Twitter’ın tüketicileri kripto dolandırıcılığına ve asılsız vaatlere karşı koruma görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için yetkililere başvuruda bulunduklarını söyledi.

Bugün ayrıca İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto para birimleri için pazarlama kurallarının sıkılaştırılacağını duyurdu. Sıkılaştırmanın Ekim 2023’ten itibaren başlayacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın