Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Donbas Savaşı Ukrayna Toprakları için Belirleyici Olabilir

Rusya-Ukrayna savaşı, bu hafta başlayan doğu saldırılarıyla yeni bir aşamaya girdi. Uzmanlar Putin’in ilhakının boyutlarıyla ilgili endişe veren yorumlarda bulundu.
Donbas Savaşı Ukrayna Toprakları için Belirleyici Olabilir
HABER GİRİŞ

Rusya Ukrayna’nın doğusuna yönelik saldırıları artırırken Başkan Volodimir Zelenski Donbass Savaşı’nın başladığını duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün yaptığı açıklamada Ukrayna’daki özel harekatın bir sonraki aşamasının başladığını ve bunun tüm bu özel operasyonun çok önemli bir anı olacağını söyledi.

Savaşı 56. gününde gelişmeler merakla takip edilirken Zelenski, yayımladığı videoda tarihin Rusya’yı dünyanın en barbar ordusu olarak yazacağını dile getirdi.

Alınan son bilgiler Rusya’nın Mariupol’un teslim olması için yeni bir tarih belirlediğini, Ukrayna askerlerinin saatler değilse de günlerle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Böylelikle Rusya Mariupol’deki Ukrayna güçlerine dün yaptığı teslim ol çağrısını yineledi.

Donbas Savaşı için Putin’in İlhakının Nereye Kadar Uzanacağı Sorgulanıyor!

Savaşa ilişkin gelişmeler hem insani hem ekonomik boyutlarıyla endişeleri artırırken uzmanlar korkutucu yorumlarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Hareket, Kremlin’in Rusya yanlısı kendini bağımsız ilan eden iki ayrı cumhuriyeti içeren bir bölge olan Donbas’taki hakimiyetini sağlamlaştırma ve onu ilhak etme çalışması olarak görülüyor.

Analistler, Rusya’nın Donbas bölgesindeki yeni saldırısının savaşta son derece önemli ve belirleyici olduğunu kanıtlayabileceği söyledi. Bu durum Lavrov’un dünkü; “Bu operasyonun doğu Ukrayna’da başka bir aşaması başlıyor ve bunun tüm bu özel operasyonun çok önemli bir anı olacağına eminim” şeklindeki açıklamalarını haklı çıkardı.

Uzmanlar ayrıca Donbas Savaşı’nın ülkenin toprak sınırlarının önümüzdeki haftalar ve yıllar içinde nasıl görüneceğini belirleyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’li düşünce kuruluşu Foreign Policy Research Institute üyesi Maximilian Hess, CNBC‘ye verdiği demeçte; “doğudaki Rus savaş makinesi Ukrayna için kısa sürede çok acı verici bir tehdit olabilir” dedi.

Rusya’nın savaş hedeflerinin oldukça geniş olduğunu belirten Hess, Donbas için savaşın nasıl ilerleyeceğinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ortadan kaldırdığı Dnipro’nun (Ukrayna’yı ikiye bölen bir nehir) doğusundaki Ukrayna’ya bağlı olduğuna işaret etti. Hess’in şu yorumuyla endişeleri artırdı:

“Putin’in uzun vadeli hedefinin ilhak olduğu çok açık, soru ilhakın nereye kadar uzanacağı”

Sonuçta Rus yetkililer, savaşın bu yeni aşamasındaki ana hedeflerinin, iki ayrılıkçı Rus destekli Luhansk ve Donetsk’in tamamıyla kurtuluşu olduğunu belirtseler de çoğu analist, kömür rezervleri açısından zengin ve sanayileşmiş Donbas bölgesinin Rusya tarafından ilhak edileceğine inanıyor.

Hess, “Putin’in uzun vadeli hedefinin ilhak olduğu, meselenin ne kadar ilhak olduğu bence oldukça açık” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın