Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar/TL için Beklentiler Ne? Yıl Sonu için Rakam Verildi

Garanti BBVA Yatırım, paylaştığı strateji raporunda Türkiye ekonomisindeki gidişatı değerlendirdi ve dolar/TL için beklentisini paylaştı. İşte detaylar;
Dolar/TL için Beklentiler Ne? Yıl Sonu için Rakam Verildi
HABER GİRİŞ

Garanti BBVA Yatırım, 3 Ocak’ta “Türkiye Doğru Rotada İlerliyor” başlıklı strateji raporunu yatırımcılarla buluşturdu. Şirket, Haziran’dan bu yana uygulanan ekonomi politikalarına dikkat çekti ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hamleleri neticesinde enflasyon beklentilerini kontrol altına aldığını belirtti.

Türk lirası varlıklara artan yabancı fon girişleri ile döviz rezervlerinde kuvvetlenmenin sürdüğü, bu ortamın yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat ve kur korumalı mevduat hesaplarından çıkarak TL mevduata geçişlerini hızlandırdığı aktarıldı. Bu faktörlerin sonucunda TL’de gerçekleşen enflasyona göre daha düşük oranda bir değer kaybı trendi oluştuğu paylaşıldı.

Enflasyon ve Döviz Kuru Beklentisi

Dolar/TL 2024 Sonunda Hangi Seviyede Olacak? Beklenti Ne?Kaynak: Garanti BBVA Yatırım

Garanti BBVA Yatırım, 2024 yıl sonu için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) tahmininin yüzde 45, dolar/TL kur tahmininin ise 42 seviyesinde bulunduğunu açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Ocak’ta TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 64,77 oranında gerçekleştiğini duyurmuştu.

Dolar/TL, 3 Ocak saat 17.50 itibarıyla yüzde 0,16 artışla 29,77 seviyesinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Raporda kur tahmininde mevcut ekonomik politikalar nedeniyle aşağı yönlü risklerin bulunduğu ifade edildi. TL’de nominal değer kaybının devamı beklense de TL’nin 2024 yılını reel değer artışı ile tamamlayacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Faiz Tahmini

TCMB’nin son toplantısında haftalık repo faizini yüzde 42,50 seviyesine çıkardığı hatırlatıldı. 2024’ün Ocak ayında bu oranın yüzde 45’e yükseltileceği ve yılı bu seviyede tamamlayacağını öngörüldü.

Bunun sonucunda bankaların swap yoluyla daha kısa vadeli borçlanmak isteyebileceği, 2024’te TCMB’nin yerel bankalarla yaptığı swapların vadelerinin kısalabileceği ve hacminin azalabileceği belirtildi. Bu sırada yabancı fon girişleri artabileceğinden dolayı döviz rezervlerinin olumsuz etkilenmesinin beklenmediği vurgulandı.

2024’te sıkı para politikasının devam etmesinin, yüksek TL faizler ve reel getiri potansiyeli nedeni ile TL varlıklara yabancı girişinin artmasını, döviz rezervlerindeki kuvvetlenmenin devamını ve buna bağlı olarak TL’de enflasyondan daha düşük değer kaybı trendinin sürmesinin beklendiği paylaşıldı.

Tahvillerde Durum Nasıl Olacak?

Dolar/TL 2024 Sonunda Hangi Seviyede Olacak? Beklenti Ne?Kaynak: Garanti BBVA Yatırım

TÜFE’ye endeksli tahvillerde 2022 ve 2023 yıllarında olduğu gibi bir getiri potansiyeli ile karşılaşılamayacağını ifade eden Garanti BBVA Yatırım, 2024’te sıkı para politikasını sürdürmesi ve bunun etkisi ile TL tahvil faizlerinde oluşacak reel getirinin yabancıların ilgisini çekebileceği bildirildi.

Son haftalarda devlet içi borçlanma senetlerinde görülen yabancı girişlerinin 2024’te daha da artmasının, başta kısa vadeli tahvil faizlerinin bir miktar daha gerilemesinin beklendiği belirtildi. Ayrıca yıl genelinde sıkı para politikasına devam edileceği beklentisiyle getiri eğrisinin dik kalabileceği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.