Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Zirvesine Yakın

Dün Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararının ardından, dolar 33 TL sınırında dalgalanmayı sürdürüyor. Detaylar şöyle…
Dolar TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Zirvesine Yakın
HABER GİRİŞ

Dolar kuru haftanın son işlem gününde zirvesine yakın seviyelerde seyretmeyi sürdürüyor. Serbest piyasada dolar/TL yazım itibarıyla 32,97 TL seviyesinde bulunuyor ve tarihi zirvesine yakın bölgede. Bu hafta 33,13 TL ile tarihi zirve görülmüştü.

Euro/TL 35,29 TL seviyesinde bulunurken, sterlin/TL ise 41,68 TL’de işlem görüyor. Yurt içi piyasalar tarafından bu haftanın takip edilen başlıca gelişmesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı oldu.

Dolar/TL saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Merkez Bankası piyasa beklentileri ile paralel hareket etti ve politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı. Bu toplantıyı takiben Merkez Bankası’nından sadeleşmeye yönelik yeni adımlar geldi.

Zorunlu karşılıklar hakkındaki tebliğde değişikliğe giden Merkez Bankası, ticari kredilerde erken ödeme cezasına üst sınır getirdi. Doların diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD Dolar Endeksi ise küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ışığında son haftalardaki kazancını koruyor

DXY haftanın son işlem gününde 105,9 seviyesinde bulunuyor. Federal Rezerv’in faiz indirimlerine bu yıl başlayacağına ilişkin beklentilerin azalması, DXY’de artışları beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bugün FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) verisi takip edilecek. Bu verinin beklentilerin dışında gelmesi, dolar endeksinde hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın