Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Sadeleşme ve Ticari Kredi Adımı Geldi!

TCMB, ticari kredilerde erken ödeme cezasına üst sınır getirirken, zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yaparak sadeleşmeye gitti.
TCMB’den Sadeleşme ve Ticari Kredi Adımı Geldi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugünkü Resmi Gazete’de iki tebliğ yayımladı. Bunlardan birincisi sadeleşme adımı kapsamında zorunlu karşılıklar hakkındaki tebliğde değişiklik olarak açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; TCMB, bankaların kaldıraç oranına göre ilave zorunlu karşılık tutmasını gerektiren maddeyi kaldırdı.

İkincisi ise ticari kredilerde erken ödeme yapmak isteyen müşteriler için önemli değişiklikler içeren yeni bir tebliğ olarak yayımlandı. 1 Temmuz 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek olan bu tebliğle bankaların ticari müşterilerden alabileceği erken ödeme ücretlerine kurallar getirildi.

Düzenlemeye göre; bankalar ticari müşterilerin kredinin tamamını erken ödeme talebini kabul etmek zorunda olacaklar. Sabit faizli TL kredilerde, erken ödeme ücreti TCMB’nin belirlediği formülle hesaplanan oranı aşamayacak.

Döviz cinsinden sabit faizli kredilerde de benzer bir formül uygulanacak. Değişken faizli kredilerde ise erken ödenen tutarın yüzde 2’sine kadar erken ödeme ücreti alınabilecek. Tebliğin geçici maddeleri de bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

1 Mart 2021 tarihinden önce kullandırılan krediler için erken ödeme ücreti;

  • Kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1,
  • Kalan vades, 24 ayı aşan kredilerde yüzde 2,
  • Döviz cinsi kredilerde bu oranlar 1 puan artırımlı olacak.

1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında kullandırılan kredilerde erken ödeme ücreti;

  • Kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde 2,
  • Kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde her bir yıl için yüzde 1 eklenerek hesaplanacak.
  • Döviz cinsi kredilerde bu oranlar 1 puan artırımlı uygulanabilecek.

Düzenleme ile ticari müşterilerin kredilerini erken kapatma isteklerinde karşılaşılabilecek maliyetler netleşecek. Ayrıca bankalar ile müşteri arasındaki işlemler daha şeffaf bir şekilde yürütülebilecek.

TCMB başkanı tarafından yürütüleceği açıklanan tebliğin 1 Temmuz 2024 itibarıyla yürürlüğe gireceği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.